1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Floyd Mayweather Jr. życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Floyd Mayweather Jr. - życiorys i biografia

Floyd Mayweather Jr., to pięściarz amerykański, brązowy medalista olimpijski, mistrz świata w pięciu kategoriach wagowych. Zwycięzca 24 walk o tytuł mistrzowski. Urodzony 24 lutego 1977 roku.

Początki kariery

Mayweather przygodę z boksem rozpoczął już w dzieciństwie. Duży wpływ na jego decyzję o zajęciu się boksem miała jego babcia i ojciec. Karierę amatorską rozpoczął w szkole średniej. Bilans jego walk, jako amatora, wynosił 84 zwycięstwa i 8 porażek. Jego największym osiągnięciem w tamtym etapie kariery było zdobycie złotego medalu Igrzysk Olimpijskich w 1996 roku.

Kariera zawodowa

Po igrzyskach Mayweather przeszedł na zawodowstwo. Swoją pierwszą walkę na poziomie profesjonalnym wygrał 11 października 1996 roku. W debiucie pokonał przez nokaut Roberto Apodacę. Przez następne dwa lata Amerykanin wygrywał większość swoich walk, głównie przez nokaut.

3 października zdobył swój pierwszy tytuł mistrzowski w kategorii WBC, w kategorii junior lekkiej. W 1999 r. trzykrotnie bronił tytułu, a w 2001 dwukrotnie.
Niedługo potem Mayweather zmienił kategorię wagową na wagę lekką. 20 kwietnia 2002 roku, po pokonaniu Jose Luisa Castillo, zdobył tytuł mistrza WBC. Później trzykrotnie obronił tytułu.

W 2004 roku ponownie zmienił kategorię, rozpoczynając starty w wadze junior półśredniej. Mistrzostwo w tej kategorii zdobył 25 czerwca 2005 roku, pokonując Arturo Gattiego. Było to mistrzostwo w trzeciej kategorii wagowej.
Już rok później Mayweather raz jeszcze zmienił kategorię wagową, przechodząc do kategorii półśredniej. Po kilku zwycięskich walkach, 4 listopada 2006 roku stanął naprzeciwko Carlosa Baldomira, którego pokonał, zdobywając tym samym czwarty tytuł mistrzowski, tym razem
w kategorii półśredniej.

6 czerwca 2008 roku Mayweather postanowił zakończyć karierę, jednak już rok później powrócił na ring. 5 maja 2012 roku stoczył walkę z Miguelem Cotto o pas mistrza świata federacji WBA, którą 12 rundach wygrał na punkty.
Pięściarz w 2013 roku podpisał kontrakt z koncernem CBS/Showtime. W ramach umowy miał stoczyć 6 walk, a za cały kontrakt miał otrzymać 250 milionów dolarów. 2 maja 2015 doszło do jednej z największych walk w historii boksu, którą Maywather stoczył z Mannym Pacquiao. Amerykanin zwyciężył na punkty.

Dwa lata później, 26 sierpnia, stoczył swoją ostatnią walkę w karierze, a jego przeciwnikiem był Conor McGregor.
Dodatkowo, o fenomenie Amerykanina jako pięściarza niech świadczy fakt, że w swojej zawodowej karierze rozegrał 50 pojedynków, żadnego nie przegrywając.

Życie prywatne

Mayweather pochodzi z ubogiej rodziny. Wujek, Roger Mayweather, był jego trenerem w początkowej fazie kariery. Pięściarz ma pięcioro dzieci. Mayweather wystąpił także w piątym sezonie amerykańskiej edycji Tańca z gwiazdami. Występował w parze z tancerką, Kariną Smirnoff.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

32 − = 31

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła