1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Owidiusz życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Owidiusz - życiorys i biografia

Owidiusz był rzymskim poetą. Wraz z Wergiliuszem i Horacym uznawany za jednego z największych poetów starożytnego Rzymu.

Pochodzenie i wykształcenie Owidiusza

Owidiusz pochodzi z Sulmon w Abruzzach. Urodził się w 43 roku p.n.e., czyli w roku zamordowania Cycerona. Już w młodości interesował się poezją, co nie znajdowało aprobaty u jego ojca, wobec czego Owidiusz rozpoczął nauki do pełnienia służby publicznej. Wciąż jednak dodatkowo zajmował się tworzeniem. Wyjechał w tym celu do Aten, które były kulturalną kolebką tamtych czasów. Kształcił się w dziedzinie filozofii i sztuki. Odbył także podróże do Azji oraz na Sycylię. W 25 roku p.n.e. pierwszy raz wystąpił publicznie, co uznawane jest za początek jego działalności poetyckiej. W krótkim czasie zdobył popularność. Owidiusz trzykrotnie się żenił.

W 8 roku został skazany na zesłanie do Tomi (dzisiejsza Rumunia). Z powodu braku źródeł, nieznana jest przyczyna zsyłki. Podczas pobytu w Tomi, cały czas tworzył. Zmarł prawdopodobnie w 17 lub 18 roku, w wieku 59 lat.

Twórczość

Owidiusz w swej twórczości bardzo wiele czerpał z dzieł poetów łacińskich i greckich. Jego głównymi dziełami były elegie, czyli twory liryczne o treści poważnej, utrzymany w tonie smutnego rozpamiętywania, rozważania lub skargi, dotyczący spraw osobistych lub problemów egzystencjalnych.

Jednymi z pierwszych dzieł Owidiusza są tzw. Heroidy (Listy). Jest to zbiór piętnastu listów wierszowanych, w których fikcyjne bohaterki piszą do swych ukochanych. Owidiusz korzysta w nich z wątków mitologicznych.

Po napisaniu Metamorfoz, które były jego największym dziełem, zerwał z wcześniejszą estetyką na rzecz opiewania tradycji rzymskiej. W tym złożonym z piętnastu ksiąg poemacie epickim Owidiusz przedstawia historię świata. Piętnaście ksiąg zawartych jest w trzech częściach, z których pierwsza opisuje podania dotyczące najdawniejszych dziejów mitycznych, od stworzenia świata z chaosu do czasów Kadmusa i Perseusza. Druga przedstawia mity epoki Herkulesa. Trzecia zaś mity trojańskie i italsko-rzymskie, wkraczające częściowo w epokę historyczną.

Po zesłaniu, poeta stworzył pierwszy zbiór elegii wygnańczych pt. Tristia. Cały utwór zawiera elementy autobiograficzne Owidiusza.

Charakterystyka, styl

Styl Owidiusza polegał na tworzeniu krótkich, zwięzłych zdań, w kontrze do rozbudowanych utworów Wergiliusza i Horacego. Jedno zdanie umieszczał w jednym wersie. Owidiusz potrafił wypowiedź artystyczną zawrzeć w formie poetyckiej. Wiele z jego myśli, dzięki zwięzłemu ujęciu w krótkich zdaniach, zostało uznanych jednymi z najważniejszych w całej literaturze światowej.

Kwestia gender

Owidiusz podkreślał specyfikę oraz odrębność płci, postulując przy tym o ich równe traktowanie. Spora część współczesnych ruchów feministycznych czerpała czerpie nadal
z jego myśli. Poeta wprowadził do kultury pojęcia transseksualizmu i transgenderyzmu.

Jedna z historii, umieszczona w Metamorfozach opowiada o historii, w której dziewczynka zostaje wychowywana jak chłopiec, a później, przez boginię Izydę, zostaje zmieniona
w mężczyznę. W swych wierszach odwołuje się również do biseksualizmu.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 28 = 34

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła