1848 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Ewelina Flinta życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Eweliny Flinty

Ewelina Flinta jest polską piosenkarką. Urodziła się 24 października 1979 roku w Lubsku.

Kariera

Swoją karierę na rynku muzycznym rozpoczynała od występów w zespole Alioth, gdzie była główną wokalistką. W latach 1996 i 1997 dwukrotnie zdobyła pierwsze miejsce na Festiwalu Piosenki Użytkowej w Lubsku. W 1997 występowała z zespołem Dobre Piwo, a następnie zaczęła współpracę z zespołem Surprise.

Przez ponad rok była związana z Teatrem Buffo, gdzie wystąpiła w spektaklach, takich jak Grosik, Przeżyj to sam, Ukochany kraj i Metro. Z teatru Józefowicza odeszła w 2002 roku. W tym samym czasie nastąpił przełom w jej życiu i karierze, gdy wzięła udział w castingach do pierwszej polskiej edycji programu Idol. Dotarła tam do ścisłego finału, gdzie rywalizowała z Alicją Janosz i Szymonem Wydrą, ostatecznie zajmując drugie miejsce w całym show. Udział w programie otworzył Flincie furtkę do kariery i sprawił, że została dostrzeżona przez branżę muzyczną. Właśnie wtedy rozpoczęła solową karierę i już niecały rok później ukazał się jej debiutancki singiel zatytułowany Żałuję promujący pierwszą płytę artystki noszącą tytuł Przeznaczenie. Singiel błyskawicznie stał się hitem granym przez wszystkie stacje radiowe w kraju i zajmującym najwyższe miejsca list przebojów. Debiutancki album szybko zyskał status złotej płyty. Zawierał inne znane przeboje artystki takie, jak Goniąc za cieniem i tytułowe Przeznaczenie. W kolejnym roku za swoją działalność Flinta otrzymała wiele nagród i wyróżnień, między innymi statuetkę Eska Music Awards dla „Artystki roku”, Mikrofon Popcornu dla „Wokalistki roku” i Superjedynkę w tej samej kategorii.

W 2005 roku na rynku wokalistka wydała drugi album o tytule Nie znasz mnie, a zapowiadający go singiel o tym samym tytule szybko stał się hitem. Wtedy też Ewelina ponownie została nagrodzona Superjedynką dla „Wokalistki roku”. Po tym wydarzeniu jej kariera zwolniła, a na nowy singiel fani musieli czekać ponad rok - był to utwór Bliżej - który jednak przeszedł bez większego echa.

Dopiero rok 2008 przyniósł kolejny wielki przebój artystki. Był to singiel promujący komedię romantyczną Nie kłam, kochanie. Piosenka Nie kłam, że kochasz mnie nagrana w duecie z Łukaszem Zagrobelnym podbiła wtedy polskie listy przebojów, a artyści ją wykonujący otrzymali statuetkę Superjedynki w kategorii „Przebój roku” w Opolu. Wystąpili też na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, gdzie zajęli trzecie miejsce i zdobyli nagrodę publiczności. Artystka wystąpiła też wtedy na Przystanku Woodstock.

Ewelina Flinta do tej pory nie wydała trzeciej płyty, ale jej kariera wcale się nie zakończyła. W latach 2010-2015 w ramach projektu muzycznego Flinta&Palma&Fazi koncertowała z Adamem Palmą i Mariuszem Mielczarkiem. W 2018 roku nagrała utwór Tell Me Why, który wraz z czterema innymi utworami został umieszczona na minialbumie zatytułowanym Without Violence & of All Colours.

Inne działalności

Wokalistka chętnie udziela się charytatywnie, biorąc udział w różnych koncertach i akcjach. Od wielu lat aktywnie wspiera działalność Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. W 2018 roku wzięła udział w projekcie społeczno-muzycznym Luizy Staniec zatytułowanym Sounds Like Women, którego celem było promowanie idei równości płci oraz przeciwdziałanie przemocy domowej oraz zachowaniom rasistowskim. Gwiazda wspiera też akcje promujące ekologię.

Życie prywatne

W przeszłości partnerem Flinty był basista Radosław Zagajewski, jednak z uwagi na to, że artystka bardzo mocno chroni swoje życie prywatne nie wiadomo, czy nadal są razem. Wokalistka spotkała się także z Arturem Chmielewskim.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 + 5 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Slawek