1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Emmanuel Macron życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Emmanuela Macron

Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron przyszedł na świat 21 grudnia 1977 r. w Amiens we Francji. W latach 2014-2016 minister gospodarki, przemysłu i cyfryzacji we francuskim rządzie. Od 2017 r. prezydent Francji i współksiążę Andory. 

Dzieciństwo i młodość

Rodzice przyszłego prezydenta związani byli z medycyną. Jego ojciec Jean-Michel Macron był profesorem neurologii, z kolei matka Françoise Noguès pracowała jako lekarka. 

Był wychowankiem jezuickiego liceum, które znajdowało się w rodzinnym mieście. Następnie przeniósł się do szkoły średniej do Paryża. Studiował na Université de Paris X, Instytucie Nauk Politycznych oraz École nationale d’administration.

W młodości uczył się gry na fortepianie. 

Zaraz po graduacji rozpoczął pracę zawodową. Zatrudnił się w państwowej firmie Inspection générale des finances, która odpowiadała za przeprowadzanie audytów i kontroli. 

Działalność polityczna

W 2006 r. zapisał się do Partii Socjalistycznej. Był z nią związany przez trzy lata. 

W tym czasie był członkiem komisji badającej wzrost gospodarczy Francji. Rok później związał się z firmą Rothschild & Cie Banque. Ta rodzinna firma działała w branży bankowości inwestycyjnej. Był z nią związany do 2012 r. 

Następnie przez dwa lata pracował jako sekretarz generalny Pałacu Elizejskiego. Prezydentem był wtedy François Hollande.

Po raz pierwszy w rządzie zasiadł 26 sierpnia 2014 r. Premier Manuel Valls mianował go ministrem gospodarki, przemysłu i cyfryzacji. 

Był popularnym i lubianym w społeczeństwie ministrem. Dzięki rosnącemu poparciu mógł założyć własną partię En Marche!. Powstała ona w 2016 r. Tego samego roku w sierpniu Macron zdecydował się na dymisję. Porzucił fotel ministra i zadeklarował swój start w wyborach prezydenckich 2017. 

Prezydent 

Startował jako kandydat niezależny. W pierwszej turze zmierzył się z jedenastoma kandydatami. Zdobył 24% głosów, tym samym konieczna była druga tura wyborów. Stanął w niej do walki z Marine Le Pen - przedstawicielką Frontu Narodowego. 

Druga tura wyborów prezydenckich odbyła się 7 maja 2017 r. Macron wybrał ją zdobywając poparcie rzędu 66,10% głosów. 

Jako najmłodszy prezydent w historii Francji został zaprzysiężony 14 maja 2017 r. 

Życie prywatne 

Od 2007 r. żonaty z Brigitte Trogneux. Kobieta uczyła go języka francuskiego w liceum jezuickim. Kiedy miał 16 lat, a ona 40 zaczął się ich romans. Kobieta była wtedy mężatka i matką trójki dzieci. Życiem prywatnym pary intensywnie interesują się media nie tylko francuskie. 

Prezydent chętnie korzysta z mediów społecznościowych, przede wszystkim Facebooka i Twittera. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

20 − = 19

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic. Autor: EU2017EE Estonian Presidency Źródło: Tallinn Digital Summit. Welcome dinner hosted by HE Donald Tusk. Handshake