1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Brigitte Macron życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszą pierwszą damą?

Życiorys i biografia Brigitte Macron

Brigitte Macron jest francuską nauczycielką. Od 2017 roku jest pierwszą damą Republiki Francuskiej. Urodziła się 13 kwietnia 1953 roku w Amiens.

Młodość

Brigitte, z domu Trogneux, urodziła się w zamożnej rodzinie, jej rodzice byli bowiem właścicielami fabryki czekolady. W wieku 20 lat poślubiła francuskiego bankiera André Louis Auzièrego, z którym ma troje dzieci.

Miłość budząca kontrowersje

W latach 90. pracowała jako nauczyciela francuskiego i łaciny w prywatnym, prestiżowym liceum jezuitów, w którym uczył się także 15-letni Emmanuel Macron. Gdy chłopak miał 17 lat wyznał swojej nauczycielce, że jest w niej zakochany. Para wdała się w romans, a pierwsze kontakty między nimi wyszły z inicjatywy zakochanego nastolatka. Młody chłopiec zaimponował nauczycielce uporem, inteligencją i dojrzałością. Kiedy romans wyszedł na jaw, rodzice przyszłego prezydenta zabronili mu kontaktów ze starszą o 24 lata kobietą i wysłali go do Paryża. To jednak nie pomogło. W 2006 roku Brigitte rozwiodła się z Auzièrem, a rok później poślubiła Macrona. Ona miała wtedy 54 lata, on – 29. W tym samym roku zdecydowała także, że zakończy pracę w Amiens i przeprowadzi się z mężem do Paryża. Tam jeszcze przez kilka lat pracowała jako nauczycielka, w końcu jednak porzuciła swoją pracę zawodową, by wesprzeć męża w karierze politycznej.

Pierwsza dama

W polityczną karierę męża urzędującego wtedy w ministerstwie gospodarki, przemysłu i cyfryzacji zaangażowała się w 2012 roku. W 2015 roku z okazji wizyty króla Hiszpanii Filipa VI po raz pierwszy pokazała się u boku Emmanuela.

W lipcu 2016 roku Macron ogłosił, że zamierza wziąć udział w wyborach prezydenckich. 14 maja 2017 roku Brigitte Macron oficjalnie została pierwszą damą Republiki Francuskiej, ale już podczas kampanii prezydenckiej towarzyszyła mężowi w spotkaniach i przemówieniach. Przyszły prezydent Francji mógł liczyć na wsparcie zawsze eleganckiej i elokwentnej małżonki, a jej obecność bardzo ocieplała jego wizerunek. Brigitte Macron jest kimś więcej niż tylko żoną prezydenta Francji, jest jego przyjaciółką, najbliższym sojusznikiem, doradcą oraz stylistką.

Związek Emmanuela Macrona z Brigitte Trogneux stał się bardzo medialnym tematem. Życie prywatne francuskiej pary prezydenckiej jest często komentowane i ciągle wzbudza wiele emocji.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

98 − 94 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Presidencia de la República Mexicana.