1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Ellen DeGeneres życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie ciekawszym celebrytą?

Życiorys i biografia Ellen DeGeneres

Ellen DeGeneres jest amerykańską komiczką, prezenterką telewizyjną, aktorką i scenarzystką. Urodziła się 26 stycznia 1958 roku w Metairie.

Kariera

Po zrezygnowaniu ze studiów w 1981 roku Ellen postanowiła spróbować swoich sił jako komediantka. Swoją przygodę w branży zaczynała od występów w małych knajpkach i klubach stand up'owych. Szybko została zauważona i doceniona przez osoby z tego środowiska i ruszyła ze swoim materiałem w trasę po Stanach Zjednoczonych. Jej nazwisko szybko stało się rozpoznawalne, a ona sama zaczęła wykorzystywać swoje pięć minut i w 1994 roku stacja ABC rozpoczęła nadawanie sitcomu Ellen. Był to serial opowiadający o życiu i perypetiach 30-letniej singielki pracującej w księgarni. Produkcja zyskała sporą popularność, a samej Ellen przysporzyła wielu fanów. Sitcom zapisał się także w historii telewizji ze względu na otwarty coming out głównej bohaterki. Nigdy wcześniej w historii amerykańskiej telewizji widzowie nie mieli z czymś podobnym do czynienia. Cała uwaga mediów i fanów skupiła się na komiczce, także ze względu na to, że w tym samym czasie sama, w programie Opry Winfrey, wyznała, że jest lesbijką. Popularność produkcji nie utrzymała się jednak zbyt długo i po kolejnym sezonie Ellen zdjęto z anteny. Dla DeGeneres był to jednak dopiero początek wielkiej kariery. Kobieta wróciła do solowych występów stand-up'owych, wystąpiła w jeszcze jednym sitcomie, a w 2003 roku zaczęła prowadzić własny program. The Ellen DeGeneres Show bardzo szybko zyskał ogromną popularność. Program już w pierwszym sezonie otrzymał 11 nominacji do nagród Emmy i wygrał cztery statuetki i uczynił z Ellen jedną z ważniejszych postaci w amerykańskim show-biznesie i wielką gwiazdę telewizji. Prowadząca gościła na swojej kanapie największe gwiazdy i polityków. Ellen jest chętnie zapraszana do prowadzenia prestiżowych ceremonii. Kilkakrotnie była gospodynią gali rozdania nagród Emmy, a w 2014 roku Oscarów. Sama zdobyła łącznie 30 nagród Emmy, napisała cztery książki i założyła markę lifestyle’ową.

Kontrowersje i oskarżenia

Prezenterka przez wiele lat uchodziła za jedną z najmilszych osób w amerykańskiej telewizji. Jakiś czas temu w sieci pojawiły się jednak doniesienia, że na planie programu wcale nie jest tak sympatycznie, jak mogłoby się wydawać. Gwiazda została oskarżona o mobbing. W sieci pojawiają się kolejne oskarżenia byłych pracowników Ellen o nieuzasadnione cięcia pensji i złe traktowanie w pracy. Mieli oni dostawać wypowiedzenia za branie urlopów zdrowotnych lub wolnego na pogrzeb członka rodziny. Padały nawet poważne oskarżenia o rasizm. Z wyznań byłych pracowników rysuje się zgodny i bardzo negatywny obraz gwiazdy i producentów jej show. Kariera i przyszłość w show-biznesie Ellen stoją obecnie pod dużym znakiem zapytania.

Życie prywatne

Przez lata była związana z aktorką Anne Heche. Po zerwaniu znajomości Ellen nawiązała zaczęła się spotykać z aktorką, reżyserką i fotografką Alexandrą Hedison. Ten związek jednak również nie przetrwał próby czasu. Od 2004 roku DeGeneres jest w związku z aktorką Portią de Rossi. Zakochane pobrały się cztery lata później i pozostają w związku małżeńskim do dziś.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 2

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor: Toglenn.