1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Dominika Kulczyk życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym przedsiębiorcą?

Życiorys i biografia Dominiki Kulczyk

Dominika Kulczyk jest polską przedsiębiorczynią, inwestorką i reporterką. Urodziła się 30 lipca 1977 roku w Poznaniu.

Wykształcenie

Ukończyła sinologię w Katedrze Orientalistyki i politologię na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez rok przebywała w Chinach, gdzie doskonaliła swoją znajomość języka mandaryńskiego. Po studiach kontynuowała naukę w The London Institute oraz ukończyła kurs strategicznej filantropii.

Przedsiębiorczość

Dominika jest córką przedsiębiorcy, Jana Kulczyka. Po powrocie do Polski zaczęła pracę u swojej mamy, Grażyny Kulczyk w Starym Browarze w Poznaniu, gdzie zajmowała się PR-em. Następnie założyła własną firmę zajmującą się szkoleniami z psychologii biznesu. Przez prawie 10 lat kierowała polskim oddziałem Green Cross International, trzeciej największej na świecie, międzynarodowej pozarządowej organizacji ekologicznej, która jest platformą dialogu pomiędzy biznesem, administracją publiczną, organizacjami pozarządowymi i ośrodkami naukowymi. W 2013 roku dołączyła do Rady Nadzorczej w przedsiębiorstwie Kulczyk Investments, gdzie odpowiadała też za działania w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu oraz komunikację. Po śmierci ojca odziedziczyła fortunę i obecnie dysponuje majątkiem wynoszącym około 7,1 mld złotych, co daje jej trzecie miejsce (ex aequo ze swoim bratem Sebastianem) na liście Najbogatszych Polaków „Forbes”.

Działalność humanitarna

Prawdziwą pasją i misją Dominiki Kulczyk jest pomoc humanitarna. Jest założycielką i prezes Kulczyk Foundation, organizacji filantropijnej współpracującej z polskimi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi. Znana jest ze swojej pomocy krajom dotkniętym przez biedę oraz wszelkie klęski żywiołowe. Efekty działań fundacji można śledzić w programie telewizyjnym Efekt Domina, w którym pokazuje przykłady działań opartych na pomocy rozwojowej, partnerstwie i wolontariacie. Została nagrodzona Medalem im. dr. Henryka Jordana (odznaczenie przyznawane za szczególne zasługi dla rozwoju opieki zdrowotnej i upowszechnienie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży) oraz Orderem Uśmiechu. W 2013 roku Dominika Kulczyk została uhonorowana tytułem Kobiety Dekady magazynu „Glamour”. W 2019 roku Kulczyk odniosła duży sukces, ponieważ jej reportażami i pracą humanitarną zainteresowała się stacja CNN i postanowiła zaproponować miliarderce współpracę. Filmy dokumentalne realizowane we współpracy z Dominiką Kulczyk dotyczą organizacji walczących ze współczesnym niewolnictwem.

Życie prywatne

W latach 2001-2013 była żoną pochodzącego z arystokratycznej rodziny Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego, z którym ma dwoje dzieci: Jeremiego i Weronikę. Małżeństwo nie przetrwało jednak próby czasu i małżonkowie rozwiedli się w 2013 roku. Dominika często znajduje się w centrum zainteresowania mediów i portali plotkarskich. Szczególnie mocno komentowane są stylizacje i styl ubierania się. Najlepszym przyjacielem Dominiki jest projektant mody, Tomasz Ossoliński. Miliarderka uchodzi za jedną z najlepiej ubranych gwiazd.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

23 − 21 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem zdjęcia jest Piotr Porębski.