1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Charles Manson życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie gorszym przestępcą?

Biografia i życiorys Charlesa Mansona

Charles Manson to amerykański przestępca, seryjny morderca i założyciel grupy religijnej „Rodzina”. Urodził się 12 listopada 1934 roku w Cincinnati.

Lata młodości

Pochodził z patologicznej rodziny. Matką jego była 16-letnia prostytutka, Kathleen Madox. Ojciec to prawdopodobnie Colonel Scott. Matka przed narodzinami syna poślubiła Williama Mansona. Gdy Charles był mały jego matka trafiła do więzienia za napad z bronią. Wychowaniem chłopcem zajęło się fanatycznie religijne wujostwo. Po wyjściu z więzienia Kathleen odzyskała syna, ale jej choroba alkoholowa doprowadziła do umieszczenia chłopca w ośrodku opiekuńczym.

Działalność przestępcza

Charles Manson od najmłodszych lat miał problem z prawem. Pierwszy raz został aresztowany w wieku 9 lat. Trafił wtedy do zakładu poprawczego. Od tego czasu regularnie trafiał do więzienia za kradzieże i wyłudzenia. W 1960 został skazany na 10 lat więzienia za stręczycielstwo. Wyszedł po 7 latach.

Sekta „Rodzina”

Po wyjściu z więzienia założył grupę religijną „Rodzina”, do której należeli wybrani przez niego hippisi. Członkowie traktowali go jak Boga, byli w niego ślepo zapatrzeni i wierzyli w każde jego słowo. Byli przekonani, że wkrótce nadejdzie Apokalipsa. Wierzyli, że wojna ras jest nieunikniona i tylko oni mogą ją przetrwać. Cechami charakterystycznymi dla grupy były: fanatyzm, rasizm, seks i narkotyki.

Charles Manson

Charles Manson był charyzmatyczną osobą, nie mającą problemów z nawiązywaniem nowych znajomości. Na jego osobowość i poglądy ogromny wpływ miały narkotyki – głównie LSD. Nie był zbyt urodziwym człowiekiem – miał ok. 160 cm wzrostu, długie włosy, brodę i nie zawsze dbał o higienę, a mimo nawiązywał liczne romanse. Seks stał się narzędziem do pozyskiwania nowych członków sekty – głównie ładnych i młodych białych kobiet. Mężczyzna dwukrotnie był w związku małżeńskim. Miał 3 dzieci.

Morderstwo w Beverly Hills

W sierpniową noc 1969 roku dochodzi do okrutnego mordu, który wstrząsnął światem. Kilkoro członków sekty „Rodzina” z polecenia Mansona wdziera się do willi Romana Polańskiego i jego żony Sharon Tate. Kobieta była wtedy w 9 miesiącu ciąży. Włamywacze uzbrojeni w noże i w broń palną, atakują Sharon i 4 jej znajomych, którzy byli wtedy w domu – Wojciecha Frykowskiego, Abigail Folger, Jaya Sebringa oraz Stevena Parenta. Krwią ofiar wypisują na drzwiach słowo „PIG”. Następnie wracają na ranczo Spahn Movie. Ciała ofiar zostają znalezione przez gosposię rano 9 sierpnia.

Następnego dnia dochodzi do kolejnej zbrodni w domu przy ulicy Waverly Drive 3301 w Los Feliz. Przywódca „Rodziny” wraz z kilkoma jej członkami napada na mieszkające tam małżeństwo. Związują ich, a następnie członkowie zadają im kilkanaście ciosów nożami. Na drzwiach pozostawiają krwawe napisy „Śmierć świniom”, „Powstanie” i „Helter Skelter”.

Śledztwo i wyrok

Śledczy przez długi czas nie mogli wpaść na trop sprawców. Kilka miesięcy po zbrodni aresztowano za inne przestępstwo kobietę, która brała udział w masakrze w willi. Ta opowiedziała swojej koleżance z celi historię morderstwa, zaś współosadzona przekazała wszystko policji. Pod koniec 1969 roku cała sekta została schwytana. Skazano ich na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Charles Manson tłumaczył, że inspiracją do zbrodni były piosenki Beatlesów, które zinterpretował na swój sposób.

Śmierć

Morderca zmarł z przyczyn naturalnych 19 listopada 2017 roku w Bakersfield.

Manson w popkulturze

Charles Manson zainspirował wielu muzyków m.in. Zespół System of a Down (piosenka) oraz Marilyna Mansona (pseudonim). Również reżyser Quentin Tarantino wykorzystał motyw napadu na willę Polańskiego i Tate w filmie Pewnego razu... w Hollywood.

Podczas pobytu w więzieniu Charles pisał piosenki. Powstało nawet kilka albumów muzycznych – blues pomieszany z psychodelicznym rockiem.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

69 + = 73

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.commons.wikimedia.org. Należy do domeny publicznej.