1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Quentin Tarantino życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym reżyserem?

Życiorys i biografia Quentina Tarantino

Quentin Tarantino przyszedł na świat 27 marca 1963 roku w Knoxville, mieście w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Jest jednym z najbardziej znanych i cenionych reżyserów i scenarzystów filmowych. Uznaje się go za czołowego przedstawiciela postmodernizmu.

Dzieciństwo i młodość

Syn Connie i Tony’ego Tarantino. Jego rodzice rozstali się jeszcze przed ślubem. W wieku dwóch lat, razem z matką i jej nowym partnerem - Curtem Zastoupilem przeprowadzili się do Kalifornii. Chodził do szkoły średniej w Los Angeles, jednak w wieku 16 lat rzucił szkołę, tym samym nie kończąc edukacji. W związku z rzuceniem szkoły zmuszony był do podjęcia pracy. Pracował jako bileter w kinie pornograficznym, potem w wypożyczalni kaset video. Praca ta dała mu dostęp do filmów różnych gatunków, które mógł oglądać nawet w godzinach pracy. Tam powstały scenariusze do filmów: Prawdziwy romans (zekranizowany w 1993 roku) i Urodzeni mordercy (zekranizowany w 1994 roku).

W połowie lat 80. poznał Rogera Avary’ego, z którym połączyła go pasja do kina. Razem w latach 90. stworzyli koncepcję do filmu  Wściekłe psy, która spodobała się producentowi Lawrence’owi Benderowi oraz aktorowi i producentowi Harvey’owi Keitela (pomógł on w zwiększeniu budżetu filmu z 35 000 do 1 500 000 dolarów), ostatecznie zagrał w filmie Pana Białego. Film trafił do kin w 1992 roku. Opowiada historię sześciu gangsterów, którzy po nieudanym napadzie na sklep jubilerski próbują ustalić, kto zdradził ich plan policji. Film został bardzo dobrze oceniony przez krytyków, zdobył Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej. Właśnie w Toronto, gdzie wręczania jest wspomniana nagroda, Tarantino poznał reżysera Roberta Rodrigueza, z którym w latach późniejszych wiele razy pracował. 

Praca reżysera

Entuzjastyczne przyjęcie przez widzów i krytyków filmu Wściekłe psy otworzyło przed Tarantino nowe drzwi. Zawarł on umowę z wytwórnią Miramax i wraz z Rogerem Avary’m rozpoczął pracę nad scenariuszem do filmu Pulp Fiction (był autorem scenariusza i reżyserem).  Film ukazał się w 1994 roku, wystąpili w nim między innymi: John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Bruce Willis. Film zdobył ponad 30 nagród, w tym Oscara i Złoty Glob za najlepszy scenariusz oryginalny.  

Pulp Fiction przyniósł mu status gwiazdy Hollywood.  Rok później ukazał się jego kolejny film Cztery pokoje, który powstał przy współpracy z Allison Anders i Alexandre’em Rockwellem. 

Tarantino zagrał również w kilku produkcjach, ale jego gra aktorska nigdy nie spotkała się z entuzjazmem ze strony krytyków. Dopiero w 1997 roku ukazał się jego kolejny, doceniany film Jackie Brown. Kolejno w 2003 i 2004 roku ukazały się dwie części filmu sensacyjnego Kill Bill z Umą Thurman w roli głównej.

W 2009 roku ukazał się jego kolejny film Bękarty wojny, którego scenariusz porzucił kilka lat wcześniej. Film to komediodramat wojenny opowiadający o żołnierzach żydowskich, którzy mają przygotować zamach na Adolfa Hitlera. Za swój kolejny film, tym razem western Dijango (2012 rok) otrzymał Oscara za scenariusz. W 2019 roku ukazał się jego głośny film Pewnego razu… w Hollywood z plejadą hollywoodzkich gwiazd.

Życie prywatne

Żonaty z izraelską piosenkarką Danielą Pick. Ich ślub odbył się 28 listopada 2018 roku w Los Angeles.

Wybrana filmografia

 • 1987: My Best Friend’s Birthday (reżyser, scenarzysta, producent, aktor)
 • 1992: Wściekłe psy (reżyser, scenarzysta, aktor)
 • 1993: Prawdziwy romans (scenarzysta)
 • 1994: Pulp Fiction (reżyser, scenarzysta, aktor)
 • 1994: Urodzeni mordercy (scenarzysta)
 • 1995: Cztery pokoje (reżyser, scenarzysta, aktor)
 • 1996: Od zmierzchu do świtu (scenarzysta, aktor)
 • 1997: Jackie Brown (reżyser, scenarzysta)
 • 2003: Kill Bill (reżyser, scenarzysta)
 • 2004: Kill Bill II (reżyser, scenarzysta)
 • 2005: Sin City: Miasto grzechu (reżyser)
 • 2007: Grindhouse: Death Proof (reżyser, scenarzysta, producent, aktor)
 • 2009: Bękarty wojny (reżyser, scenarzysta, aktor)
 • 2012: Django (reżyser, scenarzysta, aktor)
 • 2015: Nienawistna ósemka (reżyser, scenarzysta)
 • 2019: Pewnego razu… w Hollywood (reżyser, scenarzysta)


Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

29 + = 32

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org, jego autorem jest Gage Skidmore. Zdjęcie wykorzystano na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0.