1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

F. Scott Fitzgerald życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys F. Scotta Fitzgeralda

F. Scott Fitzgerald, a właściwie Francis Scott Key Fitzgerald, to amerykański pisarz i scenarzysta. Urodził się 24 września 1896 roku w Saint Paul.

Pochodzenie

Pochodził z katolickiej rodziny. Rodzice nazwali go na cześć dalszego kuzyna ze strony ojca –  Francisa Scotta Keya, który jest autorem hymnu Stanów Zjednoczonych.

Wykształcenie

Uczęszczał do katolickich szkół – najpierw uczył się w klasztorze Świętych Aniołów, następnie w Akademii Nardin w Nowym Jorku. W wieku 15 lat rozpoczął naukę w Newman School w Hackensack. Dostał się do drużyny piłkarskiej. Od 1913 roku studiował na Uniwersytecie w Princeton. Zaczął również rozwijać swój warsztat pisarski. Po 4 latach musiał zrezygnować z edukacji, by wstąpić do armii. Po wojnie powrócił do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął pracę w reklamie

Życie prywatne

F. Scott Fitzgerald przez część swojego życia zmagał się z alkoholizmem. Był w związku małżeńskim z Zeldą Sayre – córką sędziego Sądu Najwyższego Alabamy. Para pobrała się w 1920 roku w katedrze Świętego Patryka w Nowym Jorku. Rok później na świat przyszła ich córka, Frances Scott „Scottie”. Żona była inspiracją dla pisarza. Wiele bohaterek jego powieści powstało na podobieństwo Zeldy.

Małżeństwo prowadziło bardzo bogate życie towarzyskie, co często było przyczyną ich problemów finansowych. Przykuwali oni ogromną uwagę do wykształcenia Scottie, co również wpływało na ich sytuację finansową. W 1930 roku zdiagnozowano u Zeldy schizofrenię, a 2 lata później umieszczono ją w klinice Phipps w Johns Hopkins w Baltimore.

W 1937 roku F. Scott Fitzgerald przeprowadził się do Hollywood. Wdał się tam w romans z pisarką i dziennikarką – Sheilą Graham.

Twórczość

Należał do straconego pokolenia, czyli amerykańskich pisarzy, którzy dorastali w okresie I wojny światowej. Twórczość jego przepełniona jest buntem i rozczarowaniem wobec rzeczywistości. Spod jego pióra wyszły powieści, takie jak: Po tej stronie raju, Piękni i przeklęci, Wielki Gatsby, Czuła jest noc oraz Ostatni z wielkich. Jest również autorem wielu opowiadań m.in. Historii jednego wyjazdu, Odwiedzin w Babilonie czy też Ciekawego przypadku Benjamina Buttona. W 1982 roku ukazał się zbiór jego listów do córki Francis Scott Fitzgerald. Listy do córki. Pisarz w czasie pobytu w Hollywood pisał i poprawiał scenariusze filmowe.

Śmierć

Francis Scott Fitzgerald zmarł 21 grudnia 1940 roku w Los Angeles. Przyczyną śmierci był atak serca powstały wskutek choroby alkoholowej. Pisarz pochowany jest na cmentarzu przy parafii św. Marii w Rockville.

Wybrane utwory

  • Po tej stronie raju (1920)
  • Ciekawy przypadek Benjamina Buttona (1921)
  • Piękni i przeklęci (1922)
  • Wielki Gatsby (1925)
  • Przyjęcie weselne (1930)
  • Odwiedziny w Babilonie (1931)
  • Czuła jest noc (1934)
  • Ostatni z wielkich (1941)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

63 + = 66

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.commons.wikimedia.org. Należy do domeny publicznej.