1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Arkadiusz Gołaś życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym sportowcem?

Arkadiusz Gołaś - życiorys i biografia

Arkadiusz Gołaś to polski siatkarz, środkowy, w latach 2001-2005 reprezentant Polski. Brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w 2004 roku.

Kariera Arkadiusza Gołasia

Przygodę z siatkówką Gołaś rozpoczął w wieku 10 lat. W dzieciństwie, na skutek upadku z dużej wysokości, jego gra w siatkówkę była zagrożona. Doznał bowiem wstrząsu mózgu i lekarze odradzali mu uprawianie sportu. Pierwszym klubem, w którym Gołaś grał był UKS Olimp Ostrołęka. Mając 15 lat, zasilił szeregi klubu MKS MOS Wola Warszawa. Dodatkowo odniósł z nią swój pierwszy poważny sukces - wicemistrzostwo Polski w kategorii kadetów. W 2000 roku zaczął grę dla AZS Częstochowa, w którym pozostał przez cztery lata. W Częstochowie młody zawodnik bardzo się rozwinął. Charakteryzował się bardzo mocną zagrywką, a także atakiem. Zasięg w bloku wynosił 352 centymetry, co w obronie czyniło go bardzo skutecznym zawodnikiem. Dodatkowo, z klubem częstochowskim zdobył trzy tytuły wicemistrza Polski.


Oprócz siatkówki, pasjonował się także informatyką oraz fotografią.
W seniorskiej reprezentacji Polski Arkadiusz Gołaś rozegrał 141 spotkań. Ostatnie miało miejsce 8 września 2005 roku, przeciwko Portugalii na mistrzostwach Europy. Po czterech latach spędzonych w Częstochowie przeniósł się do włoskiego klubu – Sempre Volley Padwa. Występował w klubie w sezonie 2004/2005, po którym miał przenieść się do Lube Banca Macerata.

Śmierć

16 września 2005 jechał wraz z żoną do nowego klubu własnym samochodem. W Austrii, na autostradzie A2, doszło do wypadku, w którym Arkadiusz Gołaś zginął na miejscu. Jego żona, która prowadziła samochód, odniosła ciężkie obrażenia.

Tytuły i osiągnięcia

  • Trzykrotny tytuł wicemistrzów Polski z drużyną AZS Częstochowa;
  • Brązowy medal mistrzostw Polski w roku 2004;
  • Ćwierćfinał Igrzysk Olimpijskich w roku 2004.

Upamiętnienie

  • Po zdobyciu srebrnego medalu mistrzostw świata w 2006 roku siatkarze upamiętnili siatkarza założeniem koszulek z jego nazwiskiem, a także zadedykowali mu zdobyty medal;
  • 6 grudnia 2006 roku prezydent Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył Gołasia Złotym Krzyżem Zasługi.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

32 − = 24

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org/, licencja GNU Free Documentation License, autor Mikan