737 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Anna Rogowska życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

 1. Życiorys i biografia Anny Rogowskiej

  Anna Rogowska to polska lekkoatletka, tyczkarka. Medalistka Igrzysk Olimpijskich, Mistrzyni Świata. Aktualna rekordzistka Polski w skoku o tyczce.

 2. Pochodzenie, edukacja

  Urodziła się 21 maja 1981 r. w Gdyni. Jako dziecko mieszkała wraz z rodzicami i bratem Mariuszem w Sopocie, tam też chodziła do szkoły. Ukończyła II LO w tym mieście. Dalsza edukacja przebiegała na Gdańskim AWFiS, na wydziale turystyki i rekreacji.

 3. Kariera juniorska

  Swoją przygodę ze sportem zaczęła w 1995 r. kiedy wstąpiła do sopockiego klubu MTS. Pierwsza trenowana przez nią dyscyplina to skok przez płotki, którą 4 lata później zamieniła na skok o tyczce. Swój debiutancki skok zaliczyła na wysokości 2,4 m. Już w tym samym roku zajęła drugie miejsce na Mistrzostwach Polski juniorów w Białymstoku. Dwa lata później powtórzyła osiągnięcie na zawodach tej samej rangi.

 4. Seniorskie początki

  Jako seniorka występowała w barwach SKLA (Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego). W 2003 r. jej trenerem został Jacek Torliński. Włączył do treningu Rogowskiej elementy gimnastyczne co bardzo poprawiło jej osiągnięcia sportowe. W latach 2002-2003 startowała w zawodach zarówno młodzieżowych jak i seniorskich. W kraju zajmowała miejsca na podium, na imprezach międzynarodowych miejsca w pierwszej dziesiątce (halowe mistrzostwa świata w Birmingham 6 miejsce, mistrzostwa świata w Paryżu – 7 miejsce).

 5. Igrzyska Olimpijskie

  Jako 23-latka, Anna Rogowska zakwalifikowała się do kadry narodowej na Igrzyska Olimpijskie w Atenach w 2004 r. Zdobyła tam brązowy medal skacząc na wysokość 4,7 m. i wyprzedzając inną reprezentantkę kraju Monikę Pyrek (4 miejsce, 4,55 m). Tym samym została pierwszą polską zawodniczką, która zdobyła medal olimpijski w tej dyscyplinie.

  Rok 2004 był udany dla sportsmenki nie tylko ze względu na Igrzyska Olimpijskie. Zdobyła wówczas po raz pierwszy rekord kraju w skoku o tyczce, poprawiając go jeszcze w tym samym sezonie. Dzięki dobrym występom Rogowska weszła do światowej czołówki tej dyscypliny.  

 6. Szczyt kariery

  Następne lata kariery to występy na zawodach rangi mistrzowskiej. Na halowych mistrzostwach Europy Rogowska zdobyła w ciągu kariery cztery medale: złoto (Paryż 2011 r.), dwukrotnie srebro (Madryt 2005 r. i Göteborg 2013 r.) oraz brąz w Birmingham (2007 r.). Z halowych mistrzostw świata przywiozła dwa medale – srebro i brąz (odpowiednio Moskwa 2006 r. i Ad-Dauha 2010).

  Na otwartym stadionie również osiągała sukcesy, w tym największy – złoty medal w trakcie mistrzostwa świata w Berlinie w 2009 r.

 7. Rekordy

  Rogowska w trakcie swojej kariery wielokrotnie poprawiała rekord Polski w swojej dyscyplinie. Aktualne najwyższe skoki zarówno na hali jak i na stadionie również należą do niej. W 2005 r. na mityngu w Brukseli poprawiła rekord Polski skacząc na wysokość 4,8 m. Z kolei w 2011 r. w trakcie Halowych Mistrzostw Europy skoczyła 4,85 m. – odległość ta dała jej złoty medal i halowy rekord Polski.

 8. Kontuzje

  W trakcie całej kariery Rogowskiej nie ominęły kontuzje. W 2011 r. doznała urazu dłoni, dwa lata później w wyniku upadku pękła jej czaszka i straciła na pewien czas zmysł węchu i smaku. Uraz był na tyle poważny, że lekarze nie przewidywali powrotu do skakania, udało się to jednak i to już po 3 tygodniach. Anna przygotowała się wtedy w bardzo krótkim czasie do halowych mistrzostw świata w Sopocie.

  Również ze złotym medalem na mistrzostwach świata w Berlinie wiąże się inna kontuzja. Rogowska tydzień przed zawodami poważnie skręciła kostkę i nie było wiadomo nawet w dzień zawodów czy uda się wystartować.

 9. Sportowa emerytura

  Karierę sportową zakończyła w czerwcu 2015 roku. Po niej zajęła się szeroko pojętym promowaniem sportu wśród dzieci i młodzieży – została ambasadorką programu Energa Athletic Cup skierowanego do młodych lekkoatletów, reklamowała również swoją osobą lekkoatletyczne mistrzostwa świata juniorów w 2016 r.

  Rogowska nie porzuciła jednak całkiem aktywności fizycznej – postawiła na bieganie, startując amatorsko w zawodach na dystansie 10 km i półmaratonu.

 10. Życie prywatne

  W 2006 r. wyszła za swojego trenera, Jacka Torlińskiego, również byłego tyczkarza. Para ma dwóch synów, w listopadzie 2018 r. Rogowska urodziła bliźniaków Leona i Henryka. Na swoim profilu Instagramowym często pokazuje swoje życie jako mamy.

 11. Ciekawostki, odznaczenia

  Ma 171 cm wzrostu, w trakcie kariery sportowej ważyła 54 kg.

  W 2004 r. otrzymała „Złote kolce” – nagrodę dla najlepszej lekkoatletki sezonu.

  W 2004 r. Rogowska została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, z kolei trzy lata później otrzymała Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

68 − 66 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

zdjęcie pochodzi z portalu https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie CC BY-SA 2.0 autor: André Zehetbauer