codziennie nowe aktualizacje
Anna Rogowska życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Anny Rogowskiej
Anna Rogowska to polska lekkoatletka, tyczkarka. Medalistka Igrzysk Olimpijskich, Mistrzyni Świata. Aktualna rekordzistka Polski w skoku o tyczce.
Pochodzenie, edukacja
Urodziła się 21 maja 1981 r. w Gdyni. Jako dziecko mieszkała wraz z rodzicami i bratem Mariuszem w Sopocie, tam też chodziła do szkoły. Ukończyła II LO w tym mieście. Dalsza edukacja przebiegała na Gdańskim AWFiS, na wydziale turystyki i rekreacji.
Kariera juniorska
Swoją przygodę ze sportem zaczęła w 1995 r. kiedy wstąpiła do sopockiego klubu MTS. Pierwsza trenowana przez nią dyscyplina to skok przez płotki, którą 4 lata później zamieniła na skok o tyczce. Swój debiutancki skok zaliczyła na wysokości 2,4 m. Już w tym samym roku zajęła drugie miejsce na Mistrzostwach Polski juniorów w Białymstoku. Dwa lata później powtórzyła osiągnięcie na zawodach tej samej rangi.
Seniorskie początki
Jako seniorka występowała w barwach SKLA (Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego). W 2003 r. jej trenerem został Jacek Torliński. Włączył do treningu Rogowskiej elementy gimnastyczne co bardzo poprawiło jej osiągnięcia sportowe. W latach 2002-2003 startowała w zawodach zarówno młodzieżowych jak i seniorskich. W kraju zajmowała miejsca na podium, na imprezach międzynarodowych miejsca w pierwszej dziesiątce (halowe mistrzostwa świata w Birmingham 6 miejsce, mistrzostwa świata w Paryżu – 7 miejsce).
Igrzyska Olimpijskie
Jako 23-latka, Anna Rogowska zakwalifikowała się do kadry narodowej na Igrzyska Olimpijskie w Atenach w 2004 r. Zdobyła tam brązowy medal skacząc na wysokość 4,7 m. i wyprzedzając inną reprezentantkę kraju Monikę Pyrek (4 miejsce, 4,55 m). Tym samym została pierwszą polską zawodniczką, która zdobyła medal olimpijski w tej dyscyplinie.
Rok 2004 był udany dla sportsmenki nie tylko ze względu na Igrzyska Olimpijskie. Zdobyła wówczas po raz pierwszy rekord kraju w skoku o tyczce, poprawiając go jeszcze w tym samym sezonie. Dzięki dobrym występom Rogowska weszła do światowej czołówki tej dyscypliny.
Szczyt kariery
Następne lata kariery to występy na zawodach rangi mistrzowskiej. Na halowych mistrzostwach Europy Rogowska zdobyła w ciągu kariery cztery medale: złoto (Paryż 2011 r.), dwukrotnie srebro (Madryt 2005 r. i Göteborg 2013 r.) oraz brąz w Birmingham (2007 r.). Z halowych mistrzostw świata przywiozła dwa medale – srebro i brąz (odpowiednio Moskwa 2006 r. i Ad-Dauha 2010).
Na otwartym stadionie również osiągała sukcesy, w tym największy – złoty medal w trakcie mistrzostwa świata w Berlinie w 2009 r.
Rekordy
Rogowska w trakcie swojej kariery wielokrotnie poprawiała rekord Polski w swojej dyscyplinie. Aktualne najwyższe skoki zarówno na hali jak i na stadionie również należą do niej. W 2005 r. na mityngu w Brukseli poprawiła rekord Polski skacząc na wysokość 4,8 m. Z kolei w 2011 r. w trakcie Halowych Mistrzostw Europy skoczyła 4,85 m. – odległość ta dała jej złoty medal i halowy rekord Polski.
Kontuzje
W trakcie całej kariery Rogowskiej nie ominęły kontuzje. W 2011 r. doznała urazu dłoni, dwa lata później w wyniku upadku pękła jej czaszka i straciła na pewien czas zmysł węchu i smaku. Uraz był na tyle poważny, że lekarze nie przewidywali powrotu do skakania, udało się to jednak i to już po 3 tygodniach. Anna przygotowała się wtedy w bardzo krótkim czasie do halowych mistrzostw świata w Sopocie.
Również ze złotym medalem na mistrzostwach świata w Berlinie wiąże się inna kontuzja. Rogowska tydzień przed zawodami poważnie skręciła kostkę i nie było wiadomo nawet w dzień zawodów czy uda się wystartować.
Sportowa emerytura
Karierę sportową zakończyła w czerwcu 2015 roku. Po niej zajęła się szeroko pojętym promowaniem sportu wśród dzieci i młodzieży – została ambasadorką programu Energa Athletic Cup skierowanego do młodych lekkoatletów, reklamowała również swoją osobą lekkoatletyczne mistrzostwa świata juniorów w 2016 r.
Rogowska nie porzuciła jednak całkiem aktywności fizycznej – postawiła na bieganie, startując amatorsko w zawodach na dystansie 10 km i półmaratonu.
Życie prywatne
W 2006 r. wyszła za swojego trenera, Jacka Torlińskiego, również byłego tyczkarza. Para ma dwóch synów, w listopadzie 2018 r. Rogowska urodziła bliźniaków Leona i Henryka. Na swoim profilu Instagramowym często pokazuje swoje życie jako mamy.
Ciekawostki, odznaczenia
Ma 171 cm wzrostu, w trakcie kariery sportowej ważyła 54 kg.
W 2004 r. otrzymała „Złote kolce” – nagrodę dla najlepszej lekkoatletki sezonu.
W 2004 r. Rogowska została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, z kolei trzy lata później otrzymała Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
zdjęcie pochodzi z portalu https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie CC BY-SA 2.0 autor: André Zehetbauer
Komentarze