1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Anna Jantar życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Anny Jantar

Anna Jantar, a właściwie Anna Szmeterling-Kukulska, była polską piosenkarką i artystką. Urodziła się 10 czerwca 1950 roku w Poznaniu, a zmarła 14 marca 1980 roku w Warszawie.

Kariera muzyczna

Rodzice Anny bardzo wcześnie zauważyli, iż była bardzo muzykalnym dzieckiem i już w wieku 4 lat zapisali ją do przedszkola muzycznego. Gdy miała 17 lat zadebiutowała na 5. Festiwalu Piosenek i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie. Konkurs wygrała wtedy Maryla Rodowicz, a Jantar otrzymała wyróżnienie. W wieku 19 lat rozpoczęła współpracę z zespołem Waganci, którym kierował jej przyszły mąż, Jarosław Kukulski. W 1972 roku rozpoczęła karierę solową, występując pod pseudonimem Anna Jantar. Swoją drogę jako solistka rozpoczęła od zaprezentowania swojego autorskiego przeboju Najtrudniejszy pierwszy krok na XI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Od tego momentu stała się rozpoznawalną i docenianą piosenkarką w Polsce. W 1974 roku wydała swoją pierwszą płytę Tyle słońca w całym mieście, która zawierała jeden z najbardziej pamiętnych hitów na polskim rynku muzycznym o tym samym tytule. Dwa lata później ukazuje się drugi krążek piosenkarki zatytułowany Za każdy uśmiech. W 1977 nagrywa 3 płytę, Zawsze gdzieś czeka ktoś..., w której udowadnia, że stała się artystką dojrzałą i ambitną. Czwarty i zarazem ostatni album Jantar ukazał się w 1980 roku. Artystka w swojej karierze wydała również wiele singli i pocztówek muzycznych, a także pojawiała się na płytach innych czołowych polskich wokalistów. W 1979 roku rozpoczyna współpracę z zespołami Perfect i Budka Suflera. Pierwszy utwór nagrany z Budką Suflera zatytułowany Nic nie może wiecznie trwać został wybrany piosenka roku 1979 w plebiscycie Radia Gama. Jantar była jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat 70. Do jej największych przebojów zaliczamy Za każdy uśmiech, Baju-baj proszę pana (Jambalaya), Wielka dama tańczy sama czy Tylko mnie poproś do tańca.

Życie prywatne

W 1970 roku wyszła za mąż za kompozytora, Jarosława Kukulskiego. Para doczekała się córeczki, Natalii, która przyszła na świat w 1976 roku.

Śmierć

Jantar zginęła 14 marca 1980 roku w pobliżu warszawskiego lotniska Okęcie w katastrofie samolotu lecącego z Nowego Jorku do Warszawy, przy podejściu do lądowania. Zginęło wówczas 77 pasażerów i 10 członków załogi. Artystka została pochowana na warszawskim Cmentarzu Wawrzyszewskim, a w jej ceremonii pogrzebowej brało udział 40 tys. osób.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 5

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: nieznany.