1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Anna Maria Jopek życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Anny Marii Jopek

Anna Maria Jopek jest polską piosenkarką. Urodziła się 14 grudnia 1970 roku w Warszawie.

Wykształcenie

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu. Studiowała też na wydziale jazzu w Manhattan School of Music w Nowym Jorku oraz filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.

Kariera

Karierę w przemyśle muzycznym zaczęła już jako mała dziewczynka. Jako dwunastolatka zadebiutowała na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 1997 roku reprezentowała Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie, wykonując piosenkę Ale jestem i zajmując 11 miejsce w ostatecznej klasyfikacji. W tym samym roku ukazał się debiutancki album wokalistki zatytułowany Ale jestem, który uzyskał status złotej płyty. Jopek wzięła też udział w koncercie Zielono mi na 34. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W 1998 roku wokalistka wydała drugi album zatytułowany Szeptem, który zawierał takie utwory jak: Cichy zapada zmrok czy Samba przed rozstaniem. Wkrótce zaczęła nagrywać i koncertować na całym świecie. W 2002 roku wraz z Patem Methenym nagrała płytę Upojenie. Współpracowała również z takimi artystami jak Youssu’n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Nigel Kennedy czy Sting. Występowała również z najważniejszymi postaciami polskiej sceny muzycznej: Jeremim Przyborą, Tomaszem Stańko, Markiem Grechutą, Staszkiem Soyką, Leszkiem Możdżerem i Urszulą Dudziak. Wystąpiła też na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl czy Royal Festival Hall.

Artystka za swoją działalność na scenie muzycznej była wielokrotnie nagradzana. W 1997 roku za Fonograficzny debiut roku otrzymała swojego pierwszego Fryderyka. Kolejnego - 2002 roku - w kategorii „Wokalistka roku” oraz „Album roku pop”. W 2004 roku zdobyła statuetkę Wiktora 2003 w kategorii „Piosenkarz lub artysta estrady”. Dwa lata później została odznaczona Kawalerskim Orderem Odrodzenia Polski.

Aktorstwo

Jopek próbowała swoich sił w aktorstwie. Wystąpiła w Teatrze Starym w Lublinie w spektaklu Czas Kobiety. Wspólnie z Teatrem Pieśń Kozła, w którym się udziela, wystąpiła w jednym z odcinków serialu Wikingowie.

Życie prywatne

W 1998 roku wyszła za mąż za Marcina Kydryńskiego. Mają wspólnie dwóch synów – Franciszka i Stanisława. Kilka lat temu media obiegły zdjęcia artystki w objęciach kompozytora i pianisty Krzysztofa Herdzina - pojawiły się wtedy plotki i spekulacje o kryzysie w małżeństwie piosenkarki i podróżnika. Oliwy do ognia dodał skandal z udziałem męża wokalistki - do opinii publicznej dostały się fragmenty książki Kydryńskiego, w której relacjonuje podróż do Afryki. W publikacji znajdują się fragmenty nacechowane rasizmem, seksizmem, a także pedofilią. Sprawa oburzyła opinię publiczną i wywołała wiele kontrowersji.

Wygląda jednak, że małżonkom udało się przezwyciężyć cięższy okres i nadal cieszą się wspólnym życiem.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

73 − 65 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Marcin Kydryński