1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Ringo Starr życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Ringo Starra

Ringo Starr jest brytyjskim muzykiem i piosenkarzem. Urodził się 7 lipca 1940 roku w Liverpoolu.

The Beatles

Jego przygoda z muzyką rozpoczęła się w 1957 roku, gdy wraz z kolegą założył zespół The Eddie Clayton Skiffle Group. Dwa lata później dołączył do grupy The Raving Texans, która potem przekształciła się w The Rory Storm and Hurricanes. W roku 1960 roku w Hamburgu Ringo miał okazję po raz pierwszy spotkać się z zespołem The Beatles. Później kilkakrotnie zastępował ich perkusistę Pete’a Besta. Przełom w życiu muzyka nastąpił dwa lata później, gdy został wybrany na stałe zastępstwo perkusisty legendarnego zespołu. W październiku tego samego roku formacja wydała swój pierwszy singiel zatytułowany Love Me Do. Bardzo szybko zyskali sobie grono fanów i cieszyli się coraz większą popularnością w Wielkiej Brytanii, a następnie w Stanach Zjednoczonych. Mimo ograniczonych umiejętności wokalnych Ringo wspierał czasem zespół swoim śpiewem. Zespół nagrał kilka albumów, a ich utwory do dziś cieszą się ogromną popularnością - okres największej popularności grupy nazywany jest „Beatlemanią”. Do ich najbardziej znanych utworów należą: A Hard Day’s Night, With a Little Help from My Friend czy Yellow Submarine. W 1969 roku artyści zagrali ostatni wspólny koncert – na dachu studia muzycznego Apple przy Savile Row w Londynie, a oficjalnie zespół zawiesił działalność 29 grudnia 1974 roku.

Kariera solowa

Po rozpadzie Beatlesów Starr rozpoczął karierę solową. Jego pierwszy album Sentimental Journey powstał jeszcze w 1970 roku. Ringo był jedynym, który kontynuował współpracę z każdym z pozostałych członków zespołu. Największymi przebojami muzyka były piosenki: Back of BoogalooPhotograph i You're Sixteen. Od 1989 roku nieprzerwanie koncertuje ze swoją grupą Ringo Starr and His All-Starr Band. W ramach formacji współpracował z wieloma znanymi muzykami, takimi jak: z Peter Frampton, Jack Bruce, Colin Haye i Mark Rivera.

W 1995 roku muzyk otrzymał z rąk królowej Order Imperium Brytyjskiego, a w roku 2018 w Pałacu Buckingham dokonano uroczystego aktu nadania mu szlachectwa.

Kariera filmowa

Wraz z resztą zespołu Starr wystąpił w komediach A Hard Day's Night i Help! Dzięki pozytywnym recenzjom jego występów w późniejszych latach od czasu do czasu ponawiał swoją działalność aktorską. Fani mogli go oglądać w takich produkcjach jak: Dwieście moteli, Jaskiniowiec, Księżniczka Daisy czy Saint Street.

Wziął też udział w kilku kampaniach reklamowych, między innymi dla Pizza Hut czy soku jabłkowego. W 2009 roku reklamował grę muzyczną The Beatles Rock Band na konsolę Wii, Xbox 360 oraz Play Station 3.

Życie prywatne

W 1965 roku ożenił się z fryzjerką Maureen Cox, z którą urodziła miał troje dzieci. Małżeństwo rozpadło się po 10 latach wspólnego życia. W 1980 roku na planie filmu Jaskiniowiec poznał aktorkę Barbarę Bach, z którą rok później stanął na ślubnym kobiercu.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

17 + = 25

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Eva Rinaldi