codziennie nowe aktualizacje
Henryk Żeglarz życiorys
Spis treści
Biografia i życiorys Henryka Żeglarza
Henryk Żeglarz, czyli Dom Henrique o Navegador, to twórca portugalskiego imperium kolonialnego. Urodził się 4 marca 1394 roku w Porto. Uznawany za patrona wypraw odkrywczych oraz floty portugalskiej. Założył szkołę kartografii i astronomii w Sagres oraz uniwersytet w Lizbonie. Zmarł 13 listopada 1460 roku.
Lata młodości
Henryk Żeglarz pochodził z rodziny królewskiej. Ojcem jego był król Portugalii Jan I Wielki, matką królowa Filipa Lancaster. Dzieciństwo spędził w Sagres. Jego wykształceniem zajęli się rodzice. Pod ich nadzorem uczył się polityki, sztuki wojennej oraz literatury. Nosił tytuł księcia Viseu i pana Covilhã.
Patron wypraw morskich
Henryk Żeglarz raczej nie uczestniczył w wyprawach morskich. Był ich patronem i sponsorem. Organizowane przez niego wyprawy miały na celu znalezienie drogi do Indii. Ekspedycje te rozpoczęły kolonizację Azorów i Madery, a także badania zachodnioafrykańskiego wybrzeża.
Zadaniem tych wypraw była również chrystianizacja tamtejszych ludów, zaspokojenie ciekawości świata oraz kontakty handlowe, które dawały korzyści materialne. Henryk Żeglarz chciał także dać swoim poddanym możliwość zdobycia uznania i wzbogacenia się. W związku z nawracaniem pogan statki Henryka na żaglach miały umieszczony znak czerwonego krzyża.
W czasie wypraw Portugalczycy zdobyli zatokę Rio de Ouro, Przylądek Biały, Przylądek Zielony, a także Wyspy Zielonego Przylądka. Na nowo odkrytych obszarach prowadzona działania gospodarcze. Sprowadzano złoto. Zaczęto nawet przywozić do Portugalii niewolników.
Wyprawy, które sponsorował były bardzo kosztowne. Przynosiły duże zyski, ale jeszcze większe straty, dlatego Henryk do końca życia posiadał długi.
Udział w wyprawach
Jako 21-latek był członkiem wyprawy morskiej do Maroka. Podczas tej podróży portugalska flota zdobyła miasto w północnej Afryce – Ceuta.
W 1437 roku Henryk Żeglarz i jego brat Ferdynand brali udział w wyprawie przeciw Tangerowi. Ekspedycja ta nie przyniosła sukcesu. Kilkanaście lat później uczestniczył w podróży, w czasie której zdobyto Kasr al-Sagir w Maroku.
Kalendarium wypraw
- 1415 – zdobycie afrykańskiego Ceuto
- 1436 – zdobycie zatoki Rio de Ouro
- 1441 – dopłynięcie do Przylądka Białego
- 1444 – osiągnięcie Przylądka Zielonego
- 1456 – odkrycie Wysp Zielonego Przylądka
- 1458 – zdobycie Kasr al-Sagir w Maroku
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu cs.m.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons.
Komentarze