1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Aleksandra Dulkiewicz życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Aleksandry Dulkiewicz

Aleksandra Dulkiewicz przyszła na świat 10 lipca 1979 r. w Gdańsku. Od 2019 r. prezydent miasta Gdańsk. Polityk i samorządowiec. 

Dzieciństwo i młodość

Jej rodzicami byli Izabela Łoś oraz Zbigniew Dulkiewicz. Ojciec był zaangażowany w działalność opozycyjną, z wykształcenia ekonomista. Aleksandra była najstarszym dzieckiem w rodzinie. 

Urodziła się i wychowała w Gdańsku, tam też studiowała prawo na Uniwersytecie Gdańskim. Dodatkowo, ukończyła również studia na Wydziale Nauk Prawnych Paris Lodron University w Salzburgu. 

Działalność polityczna

Od młodości zaangażowana w działalność polityczną. Początkowo dołączyła do stowarzyszenia Młodzi Konserwatyści oraz Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. 

Następnie dołączyła do grupy wspierającej kampanię prezydencką Hanny Gronkiewicz-Waltz. 

Już w 2006 r. dołączyła do współpracowników Pawła Adamowicza, ówczesnego prezydenta Gdańska. 

Pracowała w Europejskim Centrum Solidarności w latach 2009-2014, a następnie w Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Invest do 2017 r.

Z powodzeniem startowała w wyborach samorządowych w latach 2010, 2014 i 2018. Ubiegała się o stanowisko w Radzie Miasta z list Platformy Obywatelskiej.  

W latach 2017-2019 pełniła funkcję wiceprezydent Gdańska, odpowiadała za politykę gospodarczą miasta. Kiedy Paweł Adamowicz ubiegał się o reelekcję w 2018 r., dołączyła do jego sztabu. 

W roli prezydent Gdańska

Została pełniącą obowiązki prezydent Gdańska po zabójstwie Pawła Adamowicza. Prezydent miasta został zaatakowany nożem w czasie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 14 stycznia 2019 r. 

Wystartowała w przedterminowych wyborach w 2019 r. ubiegając się o fotel prezydenta swojego rodzinnego miasta. Była kandydatką bezpartyjnego komitetu Wszystko dla Gdańska. Zdobyła poparcie między innymi PO, PSL oraz Wiosny. Wybory wygrała w pierwszej turze, z dużą przewagą ponad 80% głosów. 

Została pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Gdańska. 

Życie prywatne 

Ma młodszą siostrę Martę. Mama (córkę urodziła w 2008 r.) i zdeklarowana katoliczka. 

Aktywnie korzysta z mediów społecznościowych, szczególnie Facebooka i Twittera. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

79 + = 81

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license. Autorem zdjęcia jest: Artur Andrzej