1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Zbigniew Ziobro życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Zbigniewa Ziobro

Zbigniew Ziobro przyszedł na świat 18 sierpnia 1970 r. w Krakowie. Jest politykiem. Poseł IV, V, VI, VIII, IX kadencji sejmu oraz europoseł w latach 2009-2014. Minister sprawiedliwości w rządach: Kazimierza Marcinkiewicza, Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Obecnie również prokurator generalny. 

Młodość i wykształcenie 

Przyszedł na świat w rodzinie Jerzego Ziobro i Krystyny Kornickiej. Dorastał w Krynicy. Jego matka pracowała, jako dentystka, ojciec był dyrektorem miejscowego sanatorium. Studiował na krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji. Obronił się w 1994 r. 

Aplikację prokuratorską realizował w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. W 1997 r. zdał egzamin zawodowy i został prokuratorem. 

Przez dwa lata pracował w Generalnym Inspektoracie Celnym, następnie przeniósł się do ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji. Tam był asystentem ministra Marka Biernackiego.

Początki kariery politycznej 

Zbigniew Ziobro swoją karierę polityczną rozpoczynał od pracy w ministerstwie sprawiedliwości. W 2000 r. powierzono mu stanowisko sekretarza zespołu do spraw nowelizacji kodyfikacji prawa karnego. Po kilku miesiącach awansował na funkcję podsekretarza stanu. 

Kiedy Lech Kaczyński podał się do dymisji, Ziobro zrezygnował ze sprawowanych wówczas stanowisk. Był jednym z jego najbliższych współpracowników. 

Należy do Prawa i Sprawiedliwości od początku istnienia partii (2001 r.). Brał czynny udział w jej powstawaniu. Po raz pierwszy w wyborach parlamentarnych wystartował w 2001 r. Zdobył mandat posła. W Sejmie zasiadał w komisji śledczej zajmującej się aferą Rywina. 

W wyborach samorządowych (2002 r.) bez powodzenia starał się o fotel prezydenta Krakowa. 

Ponownie uzyskał jednak mandat posła w wyborach parlamentarnych w 2005 r. 

Ziobro był związany z braćmi Kaczyńskimi. Należał do sztabu wyborczego, kiedy Lech Kaczyński ubiegał się o fotel prezydenta Polski. Był szefem jego kampanii wyborczej. 

W roli ministra

W rządzie Kazimierza Marcinkiewicza (2005 r.) zaproponowano mu stanowisko ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Po upadku rządu i objęciu stanowiska premiera przez Jarosława Kaczyńskiego, Ziobro zachował miejsce w rządzie. 

Wystartował ponownie w wyborach parlamentarnych w 2007 r. Zdobył mandat posła, otrzymując najwięcej głosów wyborców w okręgu krakowskim. 

Na skutek procesu cywilnego, który przegrał z lekarzem, Ziobro został odwołany z urzędu ministra i prokuratora generalnego. Lekarz wytoczył mu proces z powodu zniesławienia go na konferencji prasowej. Ziobro oskarżył lekarza o zabójstwo, co było nieprawdą. 

Już kilka miesięcy później (w 2008 r.) został wiceprezesem PiS i ponownie powołano go na sprawowane wcześniej stanowiska. We wrześniu 2008 r. Ziobro zrzekł się immunitetu. Decyzja ta spowodowana była oskarżeniem go o to, że przekazał Jarosławowi Kaczyńskiemu akta dotyczące sprawy mafii paliwowej. Prowadzone w tej sprawie śledztwo zostało umorzone. 

Zdecydował się na udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W 2009 r. został eurodeputowanym. W Parlamencie Europejskim był zaangażowany w działania Komisji Prawnej. 

Wykluczenie z PiS

Wraz z Tadeuszem Cymańskim i Jackiem Kurskim w 2011 r. został usunięty z PiSu. Założył więc swój klub parlamentarny, który nazwał Solidarna Polska. Klub z czasem przerodził się w partię - 24 marca 2012 r.

W kolejnych latach Solidarna Polska współpracowała z Rolską Razem (tworzyli klub parlamentarny Sprawiedliwa Polska) oraz Prawem i Sprawiedliwość. Na skutek podpisanej umowy posłowie Solidarnej Polski startowali również z list wyborczych PiS. 

W 2015 r. startował w wyborach parlamentarnych z list PiS. Ponownie uzyskał mandat. 

W rządzie Beaty Szydło objął funkcję ministra sprawiedliwości. W tym czasie rozpoczęła się reforma administracji rządowej. Na jej skutek prokuratura ponownie została podporządkowana ministerstwu. Tym samym 4 marca 2016 r. Ziobro po raz drugi w karierze został prokuratorem generalnym. Kiedy Szydło podała się do dymisji, a fotel Prezesa Rady Ministrów objął Mateusz Morawiecki, Ziobro pozostał ministrem.

Cały czas piastował stanowisko prezesa Solidarnej Polski. 

W 2017 r. rząd zdecydował o wdrożeniu procesu zmian w polskim sądownictwie. Rozpoczął się kryzys związany z Sądem Najwyższym, który zapoczątkowały zmiany w regulacjach prawnych dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa. 

W czasie swojej kadencji Ziobro rozpoczął również prace nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej (Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej). 

Życie prywatne 

Żonaty z Patrycją Kotecką. Jego żona pracowała, jako dziennikarka, obecnie jest dyrektorką marketingu firmy Link4. Mają dwóch synów. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + = 16

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autor: Adam Guz/ KPRM - Kancelaria Premiera. Źródło: https://www.flickr.com/photos/premierrp/48085697621/.