1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Wojciech Pokora życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym aktorem?

Wojciech Pokora - biografia i życiorys[Wojciech] Pokora był cichym, zamkniętym obserwatorem tego, co się dookoła dzieje, a na scenie rozkwitał temperamentem. W swojej kruchej sylwetce i wysokim głosie uzyskiwał efekt niebywały.
1

Wojciech Pokora to aktor, artysta kabaretowy i reżyser teatralny. Urodził się 2 października 1934 roku w Warszawie, zmarł 4 lutego 2018 roku na skutek komplikacji po udarze mózgu.

Kariera Wojciecha Pokory

Wojciech Pokora ukończył Technikum Budowy Silników Samolotowych we Wrocławiu i przez kilka lat pracował w Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie. Był także absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, gdzie w kolejnych latach pracował jako wykładowca akademicki. Przez 26 lat grał w Teatrze Dramatycznym, w którym zadebiutował rolą Dziennikarza w Wizycie Starszej Pani Friedricha Dürrenmatta w reżyserii Ludwika René. Następnie w latach 1984–1990 występował w Teatrze Nowym. Do 2001 roku występował na deskach Teatru Kwadrat. Reżyserował także na wielu polskich scenach. W ostatnich latach grał gościnnie także w Teatrze 6 Piętro oraz w OCH-Teatrze.

Wojciech Pokora słynął ze swojego talentu komediowego, ale odnajdywał się również w repertuarze dramatycznym.

Największą popularność przyniosły mu jednak role filmowe. Zadebiutował przed kamerą w 1960 roku epizodyczną rolą w komedii Mąż swojej żony Stanisława Barei. Właśnie z tym reżyserem Pokora najczęściej współpracował w latach 70. Sukces przyniosła mu rola Stanisława Marii Rochowicz w filmie Poszukiwany, poszukiwana w 1972 roku. Aktor wcielił się w rolę młodego historyka sztuki, który zmuszony pracować jako gosposia w kobiecym przebraniu. W kolejnych latach Pokora zagrał u Barei m.in., w Nie ma róży bez ognia (1974), Brunecie wieczorową porą (1976), Misiu (1980), a także serialu Alternatywy 4.

Pamiętne role stworzył również w serialach 40-latek w reżyserii Jerzego Gruzy i Kariera Nikodema Dyzmy z 1980 roku na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

Aktor ma na swoim koncie występy w kabaretach Owca, Dudek, Kabarecie Jeszcze Starszych Panów, a także telewizyjnym Kabarecie Olgi Lipińskiej. Wojciech Pokora został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a także Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Życie prywatne

Od 1957 roku Wojciech Pokora był mężem Hanny, którą poznał jeszcze w czasach licealnych. Para wychowała dwie córki, Annę i Magdalenę, a ich małżeństwo trwało ponad 50 lat, aż do śmierci aktora.

Wybrana filmografia

 • 1998 - Złoto dezerterów - Ernst von Nogay
 • 1993 - Czterdziestolatek. Dwadzieścia lat później - Poseł Mieczysław Gajny
 • 1986 - Zmiennicy - Antoni Kłusek, Prezes klubu sportowego "Ogniwo"1985 - C.K. Dezerterzy- von Nogay
 • 1983 - Alternatywy 4 - Docent Zenobiusz Furman
 • 1980 - Miś - Włodarczyk, autor piosenek, pracownik MO
 • 1980 - Kariera Nikodema Dyzmy - Hrabia Żorż Ponimirski
 • 1978 - Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz - Chłop goniący świnię
 • 1977 - Lalka - Lisiecki, subiekt w sklepie Wokulskiego
 • 1976 - Brunet wieczorową porą - Kowalski, sąsiad Romanów
 • 1976 - Szaleństwo Majki Skowron - Sierżant Kuziak
 • 1974 - Czterdziestolatek - Inżynier Mieczysław Gajny
 • 1972 - Poszukiwany, poszukiwana - Stanisław Maria Rochowicz / Marysia
 • 1970 - Rejs - Uczestnik rejsu
 • 1970 - Przygody psa Cywila - Porucznik Zubek

1 Olgierd Łukaszewicz, "Dopisywało mu poczucie humoru w każdej chwili". Wspominają Wojciecha Pokorę, tvn24.pl, 4 lutego 2018 r.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.wikipedia.org. Autorem jest Ja Fryta. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.