1762 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Wojciech Pokora życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym aktorem?

Wojciech Pokora - biografia i życiorys[Wojciech] Pokora był cichym, zamkniętym obserwatorem tego, co się dookoła dzieje, a na scenie rozkwitał temperamentem. W swojej kruchej sylwetce i wysokim głosie uzyskiwał efekt niebywały.
1

Wojciech Pokora to aktor, artysta kabaretowy i reżyser teatralny. Urodził się 2 października 1934 roku w Warszawie, zmarł 4 lutego 2018 roku na skutek komplikacji po udarze mózgu.

Kariera Wojciecha Pokory

Wojciech Pokora ukończył Technikum Budowy Silników Samolotowych we Wrocławiu i przez kilka lat pracował w Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, gdzie w kolejnych latach pracował jako wykładowca akademicki. Przez 26 lat grał w Teatrze Dramatycznym, w którym zadebiutował rolą Dziennikarza w Wizycie Starszej Pani Friedricha Dürrenmatta w reżyserii Ludwika René. Następnie w latach 1984–1990 występował w Teatrze Nowym. Do 2001 roku występował na deskach Teatru Kwadrat. Reżyserował także na wielu polskich scenach. W ostatnich latach grał gościnnie także w Teatrze 6. Piętro oraz w OCH-Teatrze.

Wojciech Pokora słynął ze swojego talentu komediowego, ale odnajdywał się również w repertuarze dramatycznym.

Największą popularność przyniosły mu jednak role filmowe. Zadebiutował przed kamerą w 1960 roku epizodyczną rolą w komedii Mąż swojej żony Stanisława Barei. Właśnie z tym reżyserem Pokora najczęściej współpracował w latach 70. Sukces przyniosła mu rola Stanisława Marii Rochowicza w filmie Poszukiwany, poszukiwana w 1972 roku. Aktor wcielił się w rolę młodego historyka sztuki, który zmuszony pracować jako gosposia w kobiecym przebraniu. W kolejnych latach Pokora zagrał u Barei m.in., w Nie ma róży bez ognia (1974), Brunecie wieczorową porą (1976), Misiu (1980) i serialu Alternatywy 4.

Pamiętne role stworzył też w serialach 40-latek w reżyserii Jerzego Gruzy i Kariera Nikodema Dyzmy z 1980 roku na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

Aktor ma na swoim koncie występy w kabaretach Owca, Dudek, Kabarecie Jeszcze Starszych Panów, a także telewizyjnym Kabarecie Olgi Lipińskiej. Wojciech Pokora został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Życie prywatne

Od 1957 roku Wojciech Pokora był mężem Hanny, którą poznał jeszcze w czasach licealnych. Para wychowała dwie córki, Annę i Magdalenę, a ich małżeństwo trwało ponad 50 lat, aż do śmierci aktora.

Wybrana filmografia

 • 1998 - Złoto dezerterów - Ernst von Nogay
 • 1993 - Czterdziestolatek. Dwadzieścia lat później - Poseł Mieczysław Gajny
 • 1986 - Zmiennicy - Antoni Kłusek, Prezes klubu sportowego "Ogniwo"1985 - C.K. Dezerterzy- von Nogay
 • 1983 - Alternatywy 4 - Docent Zenobiusz Furman
 • 1980 - Miś - Włodarczyk, autor piosenek, pracownik MO
 • 1980 - Kariera Nikodema Dyzmy - Hrabia Żorż Ponimirski
 • 1978 - Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz - Chłop goniący świnię
 • 1977 - Lalka - Lisiecki, subiekt w sklepie Wokulskiego
 • 1976 - Brunet wieczorową porą - Kowalski, sąsiad Romanów
 • 1976 - Szaleństwo Majki Skowron - Sierżant Kuziak
 • 1974 - Czterdziestolatek - Inżynier Mieczysław Gajny
 • 1972 - Poszukiwany, poszukiwana - Stanisław Maria Rochowicz / Marysia
 • 1970 - Rejs - Uczestnik rejsu
 • 1970 - Przygody psa Cywila - Porucznik Zubek

1 Olgierd Łukaszewicz, "Dopisywało mu poczucie humoru w każdej chwili". Wspominają Wojciecha Pokorę, tvn24.pl, 4 lutego 2018 r.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

36 + = 39

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.wikipedia.org. Autorem jest Ja Fryta. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.