1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Wojciech Modest Amaro życiorys

Życiorys Wojciecha Modesta Amaro

Wojciech Modest Amaro jest polskim kucharzem i osobowością telewizyjną. Urodził się 12 lutego 1972 roku w Sosnowcu.

Wykształcenie

Ukończył technikum elektroniczne. Zaczął studia na kierunku politologia, ale po niecałym roku porzucił edukację.

Kariera

Gotowaniem interesował się już od dziecka. W 1993 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, aby móc zacząć pracować w branży gastronomicznej i zdobywać doświadczenie. Pracował tam w wielu miejscach, zaczynając od mycia podłogi i wyrzucania śmieci. Później spotkał na swojej drodze mistrzów kulinarnych, dzięki którym mógł się uczyć. Współpracował w mistrzami kuchni m.in. z Nigelem Daviesem, który stał się jego mentorem. W kolejnych latach praktykował u najlepszych szefów kuchni, takich jak: Alaina Ducasse, Yannicka Alléno, Ferrana Adria. W 2008 roku dzięki przyznanej przez Międzynarodową Akademię Gastronomii prestiżowej nagrodzie „Chef de L’Avenir” młody kucharz otrzymał szansę odbycia stażu u Ferrana Adrii w restauracji El Bulli, uznawanej za jedną z najlepszych na świecie.

Po powrocie do Polski siedem lat był szefem w restauracji Klubu Polskiej Rady Biznesu w warszawskim Pałacu Sobańskich. W 2011 roku kucharz otworzył własną restaurację Atelier Amaro. Dwa lata później odniosła ogromny sukces, zostając pierwszą w Polsce restauracją oznaczona gwiazdką Michelin.

Dużą popularność i rozgłos przyniósł mu udział w programie telewizyjnym Top Chef, gdzie dał się poznać jako surowy juror i krytyk. W 2014 roku został wybrany na gospodarza programu Hell's Kitchen. Piekielna kuchnia, na planie którego pracował przez 5 sezonów.

Publikacje

W 2009 roku wydał pierwszą książkę kucharską Kuchnia polska XXI wieku, która odniosła duży sukces w branży - otrzymała nagrodę Grand Prix w kategorii „literatura kulinarna na Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej w Paryżu”. Kolejną publikacją słynnego restauratora była Natura kuchni polskiej wydana w 2014 roku. Cztery lata później ukazała się następna książka zatytułowana Handmade.

Życie prywatne

Nazwisko Amaro restaurator przyjął po swojej pierwszej żonie. Wcześniej znany był pod nazwiskiem wywodzącym się z domu rodzinnego: Basiura. Kucharz nie ujawnia zbyt wielu szczegółów ze swojego życia prywatnego, bardzo je chroniąc. W 2012 roku ożenił się ze swoją menedżerką Agnieszką. Według doniesień portali plotkarskich jest ona 3. żoną Wojciecha. Amaro z poprzednich związków ma dwie córki: Karolinę i Zuzannę, natomiast z obecną małżonką ma syna Nicolasa.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 + 2 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Fryta73