1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Władysław Mazurkiewicz życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie gorszym przestępcą?

Życiorys i biografia Władysława Mazurkiewicza

Władysław Mazurkiewicz to polski przestępca zwany pod pseudonimem „Elegancki morderca” lub „Piękny Władek”.

Życie prywatne

Urodził się w Krakowie 31 stycznia 1911 roku. Mieszkał przy Placu Biskupim, ale posiadał również mieszkanie w Warszawie. Stawiając go przed sądem, udowodniono mu dokonania sześciu zabójstw. Sądzono, że Mazurkiewicz jest również informatorem Gestapo i prowokatorem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, jednak żadnej z tych funkcji mu nie udowodniono. Skazano go na śmierć przez powieszenie w dniu 30 sierpnia 1956 roku.

Morderstwa

Pierwszej zbrodni Mazurkiewicz dokonał w 1940 roku na osobie pochodzenia żydowskiego. Zarzucono mu zabicie sześciu osób – czterech mężczyzn i dwóch kobiet. Najczęściej truł swoje ofiary cyjankiem potasu. Jego zbrodnie zawsze podyktowane były pobudkami materialnymi. Używał także pistoletu Walther. Podczas procesu Władysław Mazurkiewicz przyznał się do przypisywanych mu zbrodni.

Proces i wyrok

Cały proces Władysława Mazurkiewicz uznany został przez opinię publiczną za farsę. Większość osób biorących w nim udział zwyczajnie bała się przestępcy. Świadkowie nie chcieli się wypowiadać, a sędzia zmieniał temat. Ostatecznie wyrok śmierci wykonano prawdopodobnie 31 stycznia 1957 roku.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

18 − = 15

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła