1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Władimir Putin życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Władimira Putina

Władimir Putin przyszedł na świat 7 października 1952 r. w Leningradzie. Rosyjski polityk, funkcjonariusz KGB w latach 1975–1990, szef FSB w latach 1998-1999, premier w latach 1999-2000 oraz 2008-2012, prezydent w latach 2000-2008, 2012-2021.

Dzieciństwo i młodość 

Przyszedł na świat w rodzinie Władimira Spirydonowicza Putina i Marii Iwanowny z domu Szełomow. Miał starszego brata Wiktora, który zmarł w wieku 2 lat. Istnieją również relacje, według których Władimir Putin miał być nieślubnym dzieckiem Wiery Putiny i Płatona Priwałowa. Chłopiec pierwsze lata życia miał spędzić w Gruzji. 

Władimir rozpoczął naukę w 1960 r., przez pierwsze 4 lata był pod opieką nauczycielki po kursach wieczorowych. Był krnąbrnym dzieckiem. Naukę kontynuował na Wydziale Prawa Państwowego Uniwersytetu w Leningradzie. Ukończył go w 1975 r. 

Już na studiach dołączył do Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Był jej członkiem do 1991 r., kiedy to partię rozwiązano. 

Ukończył również szkołę szpiegowską w Moskwie. W wieku 18 lat zadeklarował chęć zostania agentem KGB. 

Działalność w KGB

W latach 1985-1990 przebywał w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Według oficjalnych źródeł był dyplomatą. 

Po powrocie do ZSRR pracował na leningradzkim Uniwersytecie. Był doradcą ds. zagranicznych. Od 1994 r. zawodowo związany z Anatolijem Sobczakiem. Kiedy ten został merem Petersburga (dawniej Leningrad), Putina wybrano na przewodniczącego Komitetu Spraw Zagranicznych. Następnie w latach 1992-1996 był zastępcą mera miasta. W czasie pracy w Petersburgu poznał licznych urzędników państwowych. 

Z KGB wystąpił w sierpniu 1991 r. 

Działalność polityczna

Od sierpnia 1996 r. należał do grona pracowników administracji Borysa Jelcyna, ówczesnego prezydenta Rosji. Po roku pracy został szefem Głównego Zarządu Kontroli. Putin szybko piął się w górę. Już w 1998 r. został zastępcą szefa administracji prezydenta oraz szefem Federalnej Służby Bezpieczeństwa. W 1999 r. dołączył do Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.   

Putin cieszył się zaufaniem najważniejszych polityków w kraju. Między innymi dzięki poparciu Anatolija Czubajsa i Borisa Bieriezowskiego mianowano go premierem - 9 sierpnia 1999 r. 

A kiedy w grudniu ze stanowiska zrezygnował Jelcyn, Putin przejął obowiązki prezydenta. Wystartował w wyborach prezydenckich 26 marca 2000 r. Zdobył 52,9% głosów wyborców i zwyciężył w wyborach. O reelekcję starał się w 2004 r. Tym razem poparło go 71,2% głosujących. 

Wystartował również w wyborach do Dumy Państwowej w 2007 r. z listy Jednej Rosji. Zdobył mandat, ale nie zdecydował się go objąć. 

W tym czasie udzielił poparcia Dmitrijowi Miedwiediewowi, który wystartował w wyborach prezydenckich w 2008 r. Putin został mianowany premierem. 

Na prezydencki fotel powrócił w marcu 2012 r. Z powodzeniem o reelekcję starał się też w 2018 r. 

Polityka Putina

W czasie jego rządów Rosja dołączyła do grona państw G8. W wyraźny sposób rozwinęła się gospodarka kraju, dzięki czemu spłacono większość dotychczasowego zadłużenia. Przejawem wzrostu gospodarczego jest również widoczny spadek bezrobocia i wzrost zarobków (w porównaniu do rządów jego poprzednika).

Putin doczekał się grona krytyków, którzy wytykają nieudolność administracji rosyjskiej oraz brak poszanowania dla praw człowieka. Za przykład podawana jest Czeczenia, która przez działalność Putina, znalazła się na granicy katastrofy humanitarnej. Działania mające na celu umocnienie integralności Rosji, doprowadziły do nasilenia konfliktu oraz zwiększenia zagrożenia terrorystycznego. 

Putin w czasie swojej prezydentury podporządkował sobie większość oligarchów. Tych, którzy sprzeciwiali się jego polityce, karano represjami. Putin obsadził na stanowiskach szczebla państwowego i regionalnego swoich popleczników. Dzięki temu władza jest kontrolowana na każdym etapie. 

Putin w czasie swoich rządów zbudował silną pozycję Rosji na arenie międzynarodowej, zacieśnił m.in. relacje z Francją i Niemcami. Zacieśnia też bliskie relacje z państwami byłego ZSRR. 

Kontrowersje na arenie międzynarodowej wzbudziła aneksja Krymu. Po referendum przeprowadzonym w 2014 r. półwysep i Sewastopol wszedł w skład Federacji Rosyjskiej. 

Informacje dodatkowe

W górach Kirgistanu w paśmie Tienszan znajduje się góra, którą nazwano imieniem Putina. 

Wokół postaci Putina zbudowano partię Jedna Rosja. Ruch powstał w 2001 r. 

Decyzją Putina zmieniono melodię hymnu państwowego w 2000 r. Przywrócono melodię znaną z czasów radzieckich i wprowadzono nowe słowa. 

Putin biegle włada językiem niemieckim. W 1983 r. poślubił Ludmiłę, z którą mają dwie córki. Para rozstała się w 2013 r. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

78 − = 74

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie Creative Commons Attribution 4.0 License. Autor: The Presidential Press and Information Office. Źródło: kremlin.ru.