1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

William Wallace życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym wojskowym?

Życiorys i biografia Williama Wallace'a

Przywódca powstania szkockiego, wymierzonego przeciwko rządom Anglii. Jego postać została spopularyzowana dzięki filmowi pt. Braveheart. Waleczne serce. W Szkocji uznawany
za bohatera.

Pochodzenie Wallace’a i powstanie szkockie

William Wallace przyszedł na świat wg źródeł historycznych w 1270 roku. Był synem średniego posiadacza ziemskiego. William miał zostać skierowany do stanu duchownego.
Ze względu na brak źródeł, niewiele więcej wiadomo o życiu Williama przed rokiem 1297.
Wallace stanął na czele powstania szkockiego po zabiciu angielskiego szeryfa, Mariona Braidfute’a. Powstanie Szkotów toczyło się głównie na południowej oraz zachodniej części Szkocji. Wallace stał na czele oddziału, który w celu wystraszenia przeciwnika, zabijał każdego Anglika. Zabijali także Szkotów, którzy pozostawali wierni Anglikom. Wobec okrucieństwa powstańców, sir Henry Latham zdecydował się przejść na stronę szkocką, jednak został zabity wraz ze swoim oddziałem, a jego statki spalone.
11 września 1297 roku miała miejsce zwycięska bitwa pod Stirling.

Niedługo potem króle Szkocji został Jan Balliol. Wallace w celu zdobycia zapasów przed nadchodzącą zimą, zdecydował o wyprawie do Anglii, w wyniku której obrabował hrabstwa Durham, Cumberland i Northumberland.

W marcu 1298 roku odbyło się pasowanie Wallace’a na rycerza. W wyniku uwięzienia króla, Wallace sprawował funkcję strażnika królestwa oraz pełnił faktyczną władzę. Wallace został ranny podczas bitwy pod Falkirk. Zrezygnował z funkcji strażnika królestwa i wyjechał ze Szkocji.

Upamiętnienie

Postać Williama Wallace’a została przedstawiona w filmie pt. Braveheart. Reżyserem filmu był Mel Gibson, który zagrał również główną rolę w filmie. Film budzi zastrzeżenia historyków, co do prawdziwości niektórych wydarzeń, jednak wśród krytyków uchodzi za bardzo dobry film. W 1995 roku otrzymał 5 Oscarów, w tym za najlepszy film.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, Autor: Morphart Creation