1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

William Turner życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym artystą?

Życiorys i biografia Williama Turnera

William Turner przyszedł na świat 23 kwietnia 1775 r. w Londynie, zmarł 19 grudnia 1851 r. w swoim rodzinnym mieście. Artysta i malarz. Zasłynął dzięki swoim przedstawieniom romantycznych pejzaży. 

Twórczość 

Jego twórczość pełna jest charakterystycznych kolorów. Wyjątkowo umiejętnie posługiwał się żółtą barwą. Potrafił uchwycić w swoich pracach grę światła.

Był wyjątkowo płodnym artystą. Stworzył około 30 tys. prac (w tym szkice). Najchętniej malował pejzaże. Do jego najbardziej znany obrazów zalicza się: Zachód słońca, Deszcz, para, szybkość i Burza śnieżna na morzu.

Swój dorobek przekazał w większości Galerii Narodowej w Londynie. 

Jego twórczość była ważną inspiracją dla impresjonistów.

Dzieciństwo i młodość 

Przyszedł na świat w Londynie. Jego ojcem był William Turner, a matką Mary Marshall. Ojciec zawodowo zajmował się konstruowaniem peruk.

Kiedy miał 10 lat rodzice zdecydowali, że edukację odbierze w Brentford. Mieszkał tam jego wój. Chłopiec zaczął przygotowywać się do nauki w Królewskiej Akademii Sztuki. Już dwa lata później, w 1787 r., stworzył swoją pierwsza akwarelę. Był to widok na Oxford. Do Akademii został przyjęty 11 grudnia 1789 r. Uzyskał stypendium, które pozwoliło mu na bezpłatne pobieranie edukacji. 

Jego pierwszym zleceniem było przygotowanie scenografii dla teatru operowego Panteon. Pierwszy obraz wystawił w Akademii w 1790 r. 

Uczył się między innymi u Thomasa Maltona i Paula Sandby. Inspirował się pracami Lorraina, Tycjana, Veronesa.

Praca artystyczna

W młodości wiele podróżował. Chętnie zwiedzał też Anglię, Francję, Holandię, Szwajcarię, Włochy. W czasie podróży oglądał prace innych malarzy, wiele szkicował.

W 1802 r. został pełnoprawnym członkiem Królewskiej Akademii Sztuki. 

Szybko zdobył uznanie, co pozwoliło mu otworzyć galerię przy Harey Stret i własną pracownię malarską. Jego prace były też publikowane w czasopismach. 

Był zakochany w Sarah Danby, dla której wyprowadził się z domu ojca. Później w 1829 r. poznał Sophię Booth. W tym samym roku zmarł ojciec malarza, z którym był bardzo związany.

Śmierć

Zmarł Londynie w swoim domu. Miał 76 lat. Cierpiał na cholerę. 

Wybrane prace

  • Rybacy na morzu - 1796
  • Bohater setki bitew - 1800-1847
  • Holenderskie statki w wichurze - 1801
  • Przejście przez strumień - 1815
  • Dydona wznosi Kartaginę 1815
  • Pożar Izby Lordów i Izby Gmin - 1834
  • Wenecja – widok z kanału Giudecca - 1840
  • Deszcz, para, szybkość - 1844

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

27 − 25 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Obraz to autoportret artysty. Źródło: Tate Britain.