1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Viktor Orbán życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Viktora Orbána

Viktor Orbán przyszedł na świat 31 maja 1963 r. na Węgrzech w mieście Székesfehérvárze. Polityk i prawnik. Od 1998 r. premier Węgier. 

Dzieciństwo i młodość

Viktor Orbán jest absolwentem studiów prawniczych. Swoją pracę magisterską obronił w 1987 r., później studiował jeszcze filozofię polityczną w Pembroke College w Oxfordzie. 

Początki działalności politycznej

Rok po studiach zaangażował się w założenie konserwatywnej partii – Związku Młodych Demokratów (Fidesz). Po pierwszych wyborach, w których partia startowała, w 1990 r., nastąpił wewnętrzny rozłam. Powodem niezgody były poglądy na sojusz z postkomunistami. Viktor Orbán należał do bardziej radykalnej części członków partii i wykluczał jakikolwiek sojusz z postkomunistami. Na skutek rozłamu z partii odeszło ok. 500 członków (chcących pertraktować z postkomunistami), którzy w większości zasilili szeregi Związku Wolnych Demokratów. Po rozłamie Orbán został wybrany na przewodniczącego partii, pozostał nim aż do 2000 r., następnie po krótkiej przerwie, ponownie wybrano go w 2002 r.  

Viktor Orbán swój pierwszy mandat poselski do Zgromadzenia Narodowego uzyskał w 1990 r., w każdych kolejnych wyborach również zdobywał mandat. 

Na czele rządu

W 1998 r. został wybrany premierem Węgier. Jego pierwsza kadencja trwała do 2002 r., wtedy to Węgry wstąpiły do NATO oraz z ożywieniem prowadzono negocjacje w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. W czasie jego rządów pogorszyły się kontakty Węgrów ze Słowakami. Głównym ogniwem zapalnym sporu były prawa mniejszości węgierskiej.

Pierwsze lata rządów Orbána to czas intensywnej odbudowy, wsparcia małych i średnich przedsiębiorców, podwyżek płac minimalnych i spadku bezrobocia. 

W 2002 r. Viktor Orbán został wybrany na wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej.

Po kolejnych wyborach parlamentarnych w 2002 r., jego partia znalazła się w opozycji, a Viktor Orbán zainicjował powstanie ruchu obywatelskiego Naprzód Węgry. Niepowodzenie w wyborach parlamentarnych rekompensowały zwycięstwa w dwóch kolejnych wyborach do europarlamentu (2004 i 2009). 

Na Węgrzech kolejne wybory partia Viktora Orbána wygrała dopiero w 2010 r. Fidesz i Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa stworzyły koalicję, a Viktor Orbán został ich kandydatem na premiera. 

W czasie swojej drugiej kadencji na stanowisku premiera doprowadził między innymi do: uchwalenia nowej konstytucji (w 2012 r. opozycja zorganizowała w Budapeszcie manifestację, która zarzucała nowej konstytucji ograniczanie demokracji), wprowadzenia podatku liniowego PIT (16%). Viktor Orbán nadal pozostał przychylny małym i średnim przedsiębiorstwom. W związku z kryzysem rząd Orbána zmuszony był przegłosować podwyższenie stawki VAT do 27%. 

Manifestacje opozycji i liczna krytyka w zagranicznych mediach nie przeszkodziły partii kierowanej przez Orbána w wygraniu kolejnych wyborów w 2014 r. Stworzona przez niego koalicja zajęła aż ⅔ miejsc w Zgromadzeniu Narodowym. Wynik ten utrzymał się w następnych wyborach parlamentarnych w 2018 r. 

Życie prywatne

Z żoną Anikó Lévai ma pięcioro dzieci. Jest wyznawcą Kalwińskiego Kościoła Reformowanego. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 8 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic.