1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jeff Bezos życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym przedsiębiorcą?

Życiorys i biografia Jeffa Bezosa

Jeff Bezos jest amerykańskim przedsiębiorcą. Urodził się 12 stycznia 1964 roku w Albuquerque.

Wykształcenie

W 1986 roku ukończył Princeton University, gdzie studiował elektrotechnikę i informatykę.

Działalność

Po studiach dostał propozycje pracy m.in. w firmach Intel, Bell Labs i Andersen Consulting. Od 1990 roku pracował jako analityk finansowy w firmie D. E. Shaw & Co. W 1994 roku postanowił założyć księgarnię internetową, która początkowo miała nazywać się Cadabra. Ostatecznie stronę internetową nazwano Amazon.com i początkowo sprzedawano na niej tylko książki – pierwszy egzemplarz został sprzedany w 1995 r. Później firma rozszerzyła ofertę o filmy, muzykę czy sprzęt elektroniczny. Już cztery lata później prestiżowy magazyn „Time” ogłosił go człowiekiem roku. W 2000 roku Bezos założył kolejną firmę: Blue Origin, która buduje i wysyła w kosmos rakiety. Jej celem jest upowszechnienie podróży kosmicznych. Przedsiębiorstwo zbudowało statek kosmiczny pionowego startu i lądowania New Shephard. Pierwszy lot testowy odbył w 2015 roku.

W 2013 roku przejął największą i najstarszą gazetę codzienną w Waszyngtonie, „Washington Post”, płacąc za nią gotówką 250 mln dolarów.

Najbogatszy człowiek świata

Jeff Bezos został milionerem już w 1997 roku. W 2010 roku znalazł się na 43. miejscu zestawienia najbogatszych ludzi według magazynu „Forbes” z 12,6 mld dolarami na koncie. W 2018 roku Amazon był drugą firmą wśród technologicznych gigantów, która osiągnęła wycenę biliona dolarów, przez co majątek Bezosa, jako pierwszego człowieka od kiedy „Forbes” tworzy ranking miliarderów, przekroczył 150 mld dolarów. W tym samym roku znalazł się na pierwszym miejscu tego rankingu, wyprzedzając utrzymującego tytuł najzamożniejszego niezmiennie przez 24 lata Billa Gatesa. Wyliczono, że założyciel Amazona zarabia 2489 dolarów na sekundę, czyli ponad dwa razy więcej niż średnia amerykańskiego pracownika w ciągu tygodnia. Miliarder jest o około 28% bogatszy niż monarchia brytyjska. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że Bezos jest tak bogaty, że przeciętny Amerykanin wydający 1 dolara jest podobny do Bezosa wydającego 1,2 mln dolarów.

Działalność charytatywna

W sierpniu 2018 roku miliarder ogłosił, że przeznaczy 2 miliardy dolarów na fundusz zajmujący się bezdomnymi w Stanach Zjednoczonych, uruchamiając organizacją One Day oraz założył sieć bezpłatnych przedszkoli wysokiej jakości dla społeczności o niskich dochodach. Wcześniej wspierał finansowo wiele organizacji charytatywnych i fundacji. Jednocześnie jest jedynym z pięciu najbogatszych ludzi na świecie, którzy nie dołączyli do fundacji The Giving Pledge założonej przez Billa i Melindę Gatesa, zachęcającej miliarderów, by przynajmniej połowę swojej fortuny przeznaczyli na cele charytatywne. Pod koniec 2019 roku miliarder zaofiarował pomoc finansową dla trawionej pożarami Australii. Najbogatszy człowiek świata przekazał na ten cel 690 tysięcy dolarów, co oburzyło znaczną część internautów, biorąc pod uwagę wielkość firmy Amazon i majątek miliardera. Dla porównania, aktor Leonardo DiCaprio przekazał na ten cel 3 mln dolarów.

Życie prywatne

Podczas pracy w firmie D. E. Shaw & Co poznał swoją przyszłą żonę MacKenzie Tuttle, którą poślubił w 1993 roku. Mają wspólnie czworo dzieci. W styczniu 2019 roku para ogłosiła, że bierze rozwód. Para rozwiodła się po 25 latach małżeństwa, a najbogatszy człowiek świata związał się z inną kobietą, dziennikarką Lauren Sanchez. Nowy związek Bezosa rozpoczął się skandalem, bowiem światło dzienne ujrzały nagie zdjęcia, jakie do swojej, jeszcze wtedy kochanki, wysyłał Jeff. Rozwód miliardera stał się głośno komentowanym wydarzeniem w mediach. Wedle ustaleń MacKenzie Bezos, dostanie połowę ich wspólnego majątku, zobowiązując się równocześnie, że odda połowę swojego majątku na cele charytatywne. Była żona Bezosa dołączyła do fundacji The Giving Pledge, do której nigdy nie przystąpił Jeff.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

59 + = 64

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Seattle City Council.