1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Vasco da Gama życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym podróżnikiem?

Biografia i życiorys Vasco da Gamy

Vasco da Gama urodził się w 1469 roku w Portugalii. Był odkrywcą, żeglarzem, a także dyplomatą i oficerem. Jako pierwszy odkrył morski szlak, który prowadził z Europy do Indii. Było to jedno z ważniejszy odkryć geograficznych, mających wpływ na kolonizację wybrzeży i wysp Oceanu Indyjskiego. Da Gama chciał wzmocnić pozycję swojego kraju poprzez otwarcie nowych dróg handlowych.

Pochodzenie

Vasco da Gama przyszedł na świat w rodzinie szlacheckiej. Jego ojciec był gubernatorem Sines. Da Gama uczył się w Lizbonie, tam też spędził całe dzieciństwo. Początkowo był oficerem i dyplomatą. Zrezygnował jednak z tego na rzecz żeglugi.

Pierwsza wyprawa

Na prośbę portugalskiego króla Manuela I, Vasco da Gama udał się w podróż morską w celu odkrycia nowego szlaku wodnego, który prowadziłby do Indii. Kontakty handlowe Europy z Indiami w XVI wieku stanowiły ważny element w przemyśle. Dotychczasowy szlak biegnący do Indii, został – przy wybrzeżu Morza Śródziemnego – opanowany przez Turków. Stworzyło to potrzebę obrania nowej drogi.

W 1497 roku Vasco da Gama wraz z flotą wypłynęli w nieznane. Portugalski odkrywca obrał kurs na Wyspy Kanaryjskie, następnie ominął Wyspy Zielonego Przylądka i Sierra Leone. Wyprawa przez głąb Oceanu Atlantyckiego doprowadziła ich do Przylądka Dobrej Nadziei. Dalsza podróż przebiegła wzdłuż wschodniego wybrzeża Afryki aż po terytorium dzisiejszej Kenii. Stąd cała flota wraz arabskim nawigatorem, który zdecydował się pomóc w przepłynięciu Oceanu Indyjskiego, dotarła do Wybrzeża Malabarskiego w Indiach.

Podczas wyprawy nie obeszło się bez trudności. Vasco da Gama musiał stawić czoła niesprzyjającym warunkom pogodowym – prądom morskim i wiatrom. Na pokładzie statków panowały również choroby, które uśmierciły część załogi. W czasie podróży miały miejsce bunty oraz spotkania z Arabami, dostrzegającymi w Portugalczykach konkurentów w handlu.

Druga wyprawa

Po owocnej pierwszej wyprawie, król powierzył odkrywcy flotę składającą się z 20 okrętów. Vasco da Gama wraz z załogą udał się w kolejną podróż morską do Indii. Żeglarz siał postrach na wodach Oceanu Indyjskiego, napadał i łupił arabskie statki, zmuszał porty indyjskie do uznania władzy portugalskich królów i płacenia im podatków. Druga wyprawa również przyniosła cenne towary.

Ostatnia wyprawa

W 1524 roku Vasco da Gama udał się po raz trzeci do Indii. Przyznano mu wtedy tytuł wicekróla Indii. Wkrótce po dotarciu na ląd zachorował na malarię. 3 miesiące walczył z chorobą. Zmarł 24 grudnia 1524 roku w Koczin. Został pochowany w katolickim kościele św. Franciszka. 15 lat później jego szczątki zostały przewiezione do Vidigueira w Portugalii.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + 1 =

Komentarze

  1. Dziękuję! Właśnie takich informacji potrzebowałam na geografie (:

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie należy do domeny publicznej. Autorem jest Gregório Lopes.