1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jakub Żulczyk życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Jakuba Żulczyka

Jakub Żulczyk to polski pisarz i scenarzysta. Z wykształcenia dziennikarz. Urodził się 12 sierpnia 1983 roku w Szczytnie. Został uhonorowany Nagrodą Literacką m.st. Warszawy oraz Literacką Nagrodą Warmii i Mazur. Znany jest głównie z powieści, takich jak: Ślepnąc od świateł, czy Wzgórze psów.

Twórczość

Jakub Żulczyk swoje teksty publikował w licznych czasopismach. Współpracował m.in. z „Lampą”, „Machiną”, „Dziennikiem Polska-Europa-Świat”, „Exklusiv”, „Metropolem”, „Elle” czy „Wprost”.

W 2006 roku zadebiutował książką Zrób mi jakąś krzywdę… czyli wszystkie gry video są o miłości. Powieść ta została wznowiona w 2018 roku. Cieszy się równie dużym zainteresowaniem, jak w czasie premiery.

Do dorobku pisarskiego Jakuba Żulczyka zaliczamy jeszcze utwory, takie jak: Radio Armageddon, Instytut, Zmorojewo, Świątynia, Ślepnąc od świateł i Wzgórze psów. W jego twórczości pojawia się też książka dla dzieci, która porusza temat przyjaźni Zdarzenia nad strumykiem.

Ślepnąc od świateł

Za powieść Ślepnąć od Świateł pisarz został nominowany do Paszportów Polityki. Na jej podstawie powstał również serial, noszący taką samą nazwę.

Główny bohater książki to niedoszły artysta, który przyjeżdża do Warszawy. Zostaje dilerem kokainy, stając się kimś ważnym i potrzebnym na ulicach miasta. Pisarz w ten sposób pokazuje okrutną rzeczywistość współczesnego świata.

Życie zawodowe

Jakub Żulczyk ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był współprowadzącym „Redakcji Kultury” w TVP2 oraz audycji „Instytut Prosto” w Radiu Roxy.

Żulczyk, poza pisaniem, tworzy również scenariusze. Na podstawie jego, i Moniki Powalisz, scenariusza powstał jeden z najbardziej popularnych polskich seriali ostatnich lat – Belfer.

Utwory

  • Zrób mi jakąś krzywdę… czyli wszystkie gry video są o miłości (2006)
  • Radio Armageddon (2008)
  • Instytut (2010)
  • Zmorojewo (2011)
  • Świątynia (2011)
  • Zdarzenia nad strumykiem (2013)
  • Ślepnąc od świateł (2014)
  • Wzgórze psów (2017)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 + 5 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autor to Mariusz Kubik.