1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Usain Bolt życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Usain Bolt - życiorys i biografia

Usain Bolt - sprinter jamajski, lekkoatleta, olimpijczyk. Zdobywca ośmiu medali na Igrzyskach Olimpijskich i wielokrotny rekordzista świata w biegu na 100 i 200 metrów. Urodzony 21 sierpnia 1986 roku.

Kariera Usaina Bolta

Pierwszą dużą imprezą, na której wystąpił Bolt, były Młodzieżowe Mistrzostwa Świata IAAF w 2001 roku. Początkowo nie traktował biegania poważnie, jednak regularnie jeździł na zawody. W 2004 roku Usain Bolt zaczął biegać jako profesjonalista. Tego samego roku pojechał na Igrzyska Olimpijskie do Aten, w których, mimo dobrej formy, nie odniósł sukcesu ze względu na kontuzję. Cztery lata później, podczas Igrzysk w Pekinie, Bolt pobił rekord świata w biegu na 100 metrów, pokonując dystans w czasie 9,72s. Oprócz tego Bolt zdobył również złoto w biegu na 200 metrów. Co ciekawe, Bolt wraz z reprezentacją Jamajki wygrali także sztafetę 4x100 metrów, jednak w 2017 roku ich osiągnięcie zostało unieważnione ze względu na pozytywny wynik kontroli antydopingowej. Rok później, podczas mistrzostw świata w Berlinie, Bolt zdobywając złoty medal, osiągnął prędkość 44,72 kilometrów na godzinę.
W 2010 roku Jamajczyk był wyłączony z części sezonu, ze względu na kontuzję pleców.
W 2011 roku nie zdołał obronić tytułu mistrza świata, ze względu na falstart, za który został zdyskwalifikowany. Zdołał jednak zdobyć złoto w biegu na 200 metrów oraz w sztafecie 4x100.
Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie, w 2012 roku, Bolt zdobył 3 złote medale, w każdej kategorii, w której startował. W Londynie poprawił o 0,06 s rekord olimpijski w biegu na 100 m na 9,63 s. Wyczyn ten (poza pobiciem rekordu) powtórzył również cztery lata później, podczas igrzysk w Rio de Janeiro.

Zakończenie kariery biegowej

Po igrzyskach w Rio Bolt planował zakończyć karierę, jednak ostatecznie zdecydował się na jej zakończenie w 2017 roku, podczas mistrzostw świata w Londynie. Ostatni występ nie był dla Jamajczyka zbyt udany. Zajął trzecie miejsce w biegu na 100 metrów, biegu sztafetowego nie ukończył z powodu kontuzji, a w starcie na 200 metrów wcale nie wystąpił. Usain Bolt okazyjnie wystąpił w meczu gwiazd NBA w roku 2013.

Kariera piłkarska

W 2016 roku zadeklarował, że po zakończeniu kariery biegacza, chciałby spróbować swoich sił w piłce nożnej. Dwa lata później, 21 sierpnia, Bolt zaczął treningi w australijskim klubie Central Coast Mariners. 10 dni później zadebiutował na boisku. Niedługo potem zaproponowano mu grę w maltańskim klubie Valetta, jednak do kontraktu nie doszło. Po 8 tygodniach spędzonych w klubie Central Coast Mariners, Bolt zakończył swoją karierę piłkarską. Jednocześnie było to dla niego zakończenie sportowej kariery w ogóle.

Życie prywatne

Usain Bolt poza osiągnięciami sportowymi, ma również muzyczne. W lipcu 2019 roku zadebiutował w roli producenta muzyki dancehall oraz kompilację, która zawierała utwory jamajskich artystów. W styczniu 2021 roku wraz ze swoim przyjacielem Nugentem „NJ” Walterem wydał singiel pt. „Living the Dream”.
Oprócz muzyki biegacz kocha taniec. Jest katolikiem i zawsze przed startem wykonuje znak krzyża. Bolt w przeszłości cierpiał na skoliozę. Schorzenie kręgosłupa, które to schorzenie sprawiło, że jego prawa noga jest ok 13 milimetrów krótsza niż lewa.
Jest w związku z Kasi Bennett, z którą ma troje dzieci - córkę oraz dwóch synów.

Wybrane osiągnięcia

  • 8 złotych medali olimpijskich;
  • 11 złotych medali mistrzostw świata, dwa srebrne oraz jeden brązowy;
  • Ustanowienie rekordu świata w biegu na 100 i 200 metrów.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + = 14

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor Petr Toman