1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Tyrteusz życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Tyrteusza

Tyrteusz lub Tyrtajos to poeta grecki, który żył i tworzył w VII w. p.n.e. Od jego imienia pochodzi typ poezji patriotycznej, tzw. poezja tyrtejska.

Pochodzenie

Niewiele wiemy o życiu Tyrteusza. Prawdopodobnie pochodził ze Sparty. Istnieje legenda, która głosi, że był Ateńczykiem, który został wysłany do Sparty, aby pomóc w czasie II wojny messeńskiej. Jego pieśni patriotyczne miały zagrzewać Spartan do walki.

Twórczość

Pomimo że z jego twórczości zachowało się ok. 150 wersów, to tworzą one 5 ksiąg. Najsłynniejsze z nich to nauki elegijne, pieśni wojenne oraz poemat Państwo. Poeta jest pionierem poezji patriotycznej, zwanej poezją tyrtejską. Jego pieśni wzywają do walki, wychwalają odwagę, honor, męstwo i poświecenie dla ojczyzny. Przykładem takiego utworu jest Rzecz to piękna… Drugi popularny typ jego dzieł, to utwory polityczne, wychwalające Spartę oraz jej ustrój.

Tyrteizm

Jego poezja stała się inspiracją dla późniejszych twórców. W Polsce po ten typ liryki sięgano chętnie w epoce romantyzmu oraz w okresie wojennym. Poezję tyrtejską wykorzystywali m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki oraz Władysław Broniewski.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

30 − 28 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła