1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Frances Hodgson Burnett życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Frances Hodgson Burnett

Frances Hodgson Burnett to angielska pisarka i autorka sztuk teatralnych. Urodziła się 24 listopada 1849 roku w Manchesterze. Zmarła 29 października 1924 roku w Plandome. Znana przede wszystkim z powieści Mały Lord, Mała księżniczka i Tajemniczy ogród.

Lata młodości

Ojciec jej był handlarzem, matka pochodziła z zamożnej rodziny. Frances miała dwie młodsze siostry i dwóch starszych braci. W 1853 roku zmarł jej ojciec, pozostawiając rodzinę bez źródła dochodu. W wychowaniu dzieci pomagała babcia, a matka próbowała zająć się firmą męża. Z powodu problemów finansowych rodzina Burnett przeprowadziła się do domu krewnych w Salford, a kilka lat później wyjechali do Stanów Zjednoczonych.

Życie prywatne

Frances Hodgson Burnett była dwukrotnie zamężna. Pierwszym wybrankiem jest serca został doktor Swan Burnett, z którym miała dwóch synów. Małżeństwo trwało 25 lat. W 1898 roku para wzięła rozwód, a dwa lata później Frances poślubiła Stephena Townsenda. Po dwóch latach znowu się rozwiodła.

Twórczość

Frances Hodgson Burnett zaczęła pisać po przeprowadzce do USA, aby pomóc matce w utrzymaniu rodziny. Debiutowała w 1865 roku opowiadaniem. Współpracowała m.in. z „Godey's Lady's Book”, „Scribner's Magazine”, „Peterson's Magazine” oraz „Harper's Bazaar”. Pierwszą powieść pt. Panna Lowrie wydała w 1877 roku. Przedstawiała ona życie górników oraz poruszała problematykę społeczną. Popularność przyniosła jej powieść dla dzieci Mały lord. Od tej pory pisarka skupiała się na literaturze skierowanej do dzieci. W jej twórczość znajdziemy utwory, takie jak: Leśna boginka, Mali wędrowcy, Mała księżniczka, Tajemniczy ogród i wiele innych. Burnett napisała ok. 40 powieści, w tym większość to literatura dziecięca.

Wybrane dzieła

  • Panna Lowrie (1877)
  • Mały lord (1886)
  • Leśna boginka (1893)
  • Mali wędrowcy (1895)
  • Mała księżniczka (1905)
  • Tajemnica dworu w Stornham (1907)
  • Kraina błękitnych kwiatów (1909)
  • Tajemniczy ogród (1911)
  • Zaginiony książę (1915)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + 3 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z https://pl.m.wikipedia.org. Jest na licencji Creative Commons.