1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Edgar Allan Poe życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Edgar Allan Poe to amerykański pisarz, poeta, krytyk i redaktor, uważany za jednego z najważniejszych twórców literatury grozy i detektywistycznej. Urodził się 19 stycznia 1809 roku w Bostonie, jako drugie dziecko aktorki Elizabeth Arnold Hopkins Poe i aktora Davida Poe Jr. Jego życie było pełne tragedii i nieszczęść, które wywarły ogromny wpływ na jego twórczość.

Kim jest Edgar Allan Poe?

Edgar Allan Poe był amerykańskim pisarzem, poecie, krytykiem i redaktorem, uważanym za jednego z najważniejszych twórców w historii literatury. Jego ojciec opuścił rodzinę wkrótce po narodzinach Edgara, a matka zmarła zaledwie kilka lat później, pozostawiając go pod opieką Johna Allana, bogatego kupca z Richmond w Wirginii. Poe został adoptowany przez Allana i przyjął jego nazwisko jako swoje drugie imię.

Kariera w wojsku

Po ukończeniu szkoły średniej Poe zapisał się na Uniwersytet Wirginii, ale szybko porzucił naukę i dołączył do armii. Służył w armii przez krótki czas, ale zrezygnował z kariery wojskowej, aby skupić się na pisarstwie. Jego doświadczenia w wojsku miały jednak wpływ na jego twórczość, a motywy związane z wojną i przemocą często pojawiały się w jego dziełach.

Kariera pisarska

Poe zaczął swoją karierę jako krytyk literacki i redaktor, ale szybko zaczął pisać własne opowiadania i wiersze. Jego prace były często eksperymentalne i niekonwencjonalne, a Poe był znany z wykorzystywania tematów takich jak śmierć, obłęd i tajemnica. Jego najbardziej znane dzieła to m.in. "Upiory", "Czarny kot" czy "Zabić drozda".

Edgar Allan Poe książki

Poe był autorem wielu opowiadań, wierszy i esejów, które do dziś są uważane za klasyki literatury. Jego książki były tłumaczone na wiele języków i cieszyły się popularnością zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą. Niektóre z najbardziej znanych książek Edgara Allana Poe to "Opowieści niesamowite", "Zabójstwo przy Rue Morgue" czy "Złoty żuk". Jego twórczość wywarła ogromny wpływ na literaturę grozy i detektywistyczną, inspirując takich autorów jak H.P. Lovecraft czy Stephen King.

Życie prywatne Edgara Allana Poe

Życie prywatne Poe było pełne tragedii i nieszczęść. Stracił swoją matkę w młodym wieku, a jego ojciec zniknął z jego życia. Jego żona, Virginia Clemm, zmarła na gruźlicę w wieku zaledwie 24 lat, co było dla niego ogromnym ciosem. Poe miał również problemy z alkoholem i depresją, co wpłynęło na jego zdrowie i twórczość.

Dziedzictwo i wpływ na literaturę

Mimo tragicznej śmierci w wieku zaledwie 40 lat, Poe pozostawił po sobie ogromne dziedzictwo literackie. Jego prace były inspiracją dla wielu pisarzy i twórców, a jego styl literacki był pionierski i innowacyjny. Poe jest uważany za jednego z najważniejszych twórców literatury grozy i detektywistycznej, a jego wpływ na literaturę jest nadal widoczny do dziś.

Edgar Allan Poe zmarł 7 października 1849 roku w Baltimore w niejasnych okolicznościach. Jego śmierć nadal budzi wiele spekulacji i teorii, jednak oficjalna przyczyna śmierci nie została nigdy jednoznacznie ustalona. Poe został znaleziony na ulicy w stanie agonalnym i zmarł krótko po tym, tracąc przytomność. Jego śmierć pozostaje tajemnicą i nadal jest przedmiotem zainteresowania wielu badaczy i miłośników jego twórczości.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

62 − 53 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://commons.wikimedia.org, dodano na podstawie domeny publicznej.