1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

H.P. Lovecraft życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Howard Phillips Lovecraft, znany jako H.P. Lovecraft, był amerykańskim pisarzem, uznawanym za jednego z najważniejszych twórców literatury grozy. Jego życie było pełne tajemnic i niewyjaśnionych zagadek, co tylko dodaje uroku jego postaci. Zapraszam do bliższego poznania tego fascynującego twórcy.

Kim był H.P. Lovecraft?

Howard Phillips Lovecraft urodził się 20 sierpnia 1890 roku w Providence w stanie Rhode Island. Był jedynym dzieckiem Winfielda Scotta Lovecrafta i Sarah Susan Phillips Lovecraft. Jego ojciec był handlowcem, a matka była córką znanego przemysłowca. Lovecraft dorastał w zamożnej rodzinie, ale jego dzieciństwo nie było szczęśliwe. Już od najmłodszych lat interesował się literaturą i fantastyką, co miało ogromny wpływ na jego późniejsze życie.

Młodość i dziwne zniknięcie

Lovecraft miał trudne dzieciństwo, zmagając się z problemami zdrowotnymi i izolacją społeczną. W wieku 14 lat doświadczył tragedii, gdy jego ojciec został umieszczony w szpitalu psychiatrycznym, a matka zmarła na raka. Po tych wydarzeniach Lovecraft zaczął się coraz bardziej izolować, spędzając większość czasu w domu, czytając książki i pisząc opowiadania.

W wieku 22 lat Lovecraft nagle zniknął z życia publicznego na kilka lat, co do dziś pozostaje tajemnicą. Po powrocie do Providence w 1926 roku, zaczął intensywnie pracować nad swoimi opowiadaniami i zdobywać uznanie w świecie literatury.

Kariera pisarska

H.P. Lovecraft jest znany głównie jako autor opowiadań grozy i science fiction. Jego twórczość cechuje się niezwykłą wyobraźnią, bogatym stylem i niezwykłym talentem do budowania napięcia. Jego opowiadania często oscylują wokół motywów kosmicznych, starożytnych bóstw i niepojętych potęg, co sprawia, że czytelnik czuje się mały i bezsilny w obliczu wszechświata.

Lovecraft książki

Najbardziej znanym dziełem Lovecrafta jest zbiór opowiadań "Najlepsze opowiadania grozy", który zawiera takie klasyki jak "Przypadek Charlesa Dextera Warda", "Góra Szaleństwa" czy "Przypadek Alhazreda". Inne ważne dzieła to "Kolor z kosmosu", "Cthulhu" czy "Nekronomikon". Jego książki inspirowały wielu twórców, zarówno literackich, jak i filmowych.

Życie prywatne H.P. Lovecraft

Lovecraft był osobą skrajnie zamkniętą i nieufną wobec innych ludzi. Miał trudności z nawiązywaniem relacji społecznych i często unikał kontaktów z innymi. Jego życie prywatne było skomplikowane, a jego małżeństwo z Sonia Greene zakończyło się rozwodem po krótkim czasie.

Lovecraft śmierć

H.P. Lovecraft zmarł 15 marca 1937 roku w Providence na zapalenie opon mózgowych. Jego śmierć była dla wielu szokiem, ponieważ mimo swojej popularności, Lovecraft nie cieszył się dużym uznaniem za życia. Dopiero po śmierci jego twórczość zyskała uznanie i stała się klasycznym dziełem literatury grozy.

Lovecraft ciekawostki

- Lovecraft cierpiał na klaustrofobię i nie lubił przebywać w zamkniętych przestrzeniach.

- był wielkim miłośnikiem kotów, które często pojawiały się w jego opowiadaniach.

- jego twórczość inspirowała takich autorów jak Stephen King, Neil Gaiman czy Guillermo del Toro.

H.P. Lovecraft był niezwykłym twórcą, którego życie i twórczość do dziś fascynują czytelników na całym świecie. Jego opowiadania grozy są uznawane za klasykę gatunku i inspirują kolejne pokolenia pisarzy. Mimo trudności w życiu osobistym, Lovecraft pozostawił po sobie niezatarte ślady w literaturze i kulturze popularnej. Jego postać pozostanie na zawsze tajemnicza i niezwykła, tak jak jego opowiadania.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 7 = 2

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z https://commons.wikimedia.org/, użyto na podstawie domeny publicznej.