1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Marta z Betanii życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Marty z Betanii

Św. Marta z Betanii jest świętą kościoła katolickiego i prawosławnego. 

Patronka 

Do św. Marty modlą się gospodynie domowe, hotelarze, a także kucharki i sprzątaczki. 

Informacje biograficzne

Jej rodzina zaprzyjaźniona była z Chrystusem. Była ona niezwykle szanowana w Betanii, miasteczku, które znajdowało się na zboczu Góry Oliwnej. Miała rodzeństwo: Łazarza i Marię. W Nowym Testamencie św. Marta została przedstawiona jako zapracowana gospodyni domowa. W Ewangelii św. Łukasza możemy przeczytać, że podczas jednej z wizyt Jezusa w jej domu, Marta jako wzorowa gospodyni domowa, bardzo starała się, aby usłużyć Jezusowi. Kiedy Marta dbała o wygodę gościa, jej siostra Maria nie pomagała jej, tylko wsłuchiwała się w słowa Jezusa. Marta miała zwrócić jej uwagę, że potrzebuje pomocy. Na co zareagował Jezus, mówiąc jej, że martwi się o wiele błahych spraw, a tymczasem powinna, jak jej siostra, zabiegać o coś innego. 

Kolejny zapis dotyczący św. Marty opowiada o wizycie Jezusa w Betanii zaraz po śmierci Łazarza. Marta przywitała Jezusa i wyznała, że wierzy, że jest on Synem Bożym. Opis wskrzeszenia Łazarza znajduje się w Ewangelii św. Jana. Ewangelista wspomina św. Martę ponownie, kiedy opisuje wizytę Jezusa u Łazarza na kilka dni przed wieczerzą paschalną. 

Kult

Wspomnienie św. Marty przypada 29 lipca. Św. Marta czczona jest od V wieku. W VI wieku w Betanii wybudowano bazylikę w miejscu jej domu rodzinnego. 

Istnieje legenda, która głosi, że po wniebowstąpieniu Jezusa, Łazarz wraz z siostrami miał zostać wprowadzony na statek. Statek ten pozbawiony był steru. Opatrzność zadecydowała, że dotarł on do wybrzeży Francji, niedaleko Marsylii. Łazarz został biskupem tego miasta, jego siostra Marta założyła tam klasztor, a Maria pokutowała. 

Św. Marta przedstawiana jest jako skromna kobieta z pękiem kluczy. Często przedstawia się ją z koroną, w towarzystwie siostry, obok niej maluje się sztućce, księgę oraz naczynia kuchenne.  

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

88 − = 87

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autor i tytuł obrazu: Johannes Vermeer, Christ in the House of Martha and Mary.