1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Tony Halik życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym podróżnikiem?

Biografia i życiorys Tony'ego Halika

Tony Halik, czyli Mieczysław Sędzimir Antoni Halik, to polski podróżnik, żeglarz, fotoreporter, dziennikarz, operator filmowy, autor programów telewizyjnych i książek. Współprowadzący programu podróżniczego Pieprz i Wanilia. Urodził się 24 stycznia 1921 roku w Toruniu.

Lata młodości

Tony Halik od najmłodszych lat był rządny przygód. Jako 14-latek wypłyną na tratwie z Płocka, chcąc dotrzeć do Gdańska. Wyprawa jednak została przerwana przez straż graniczną.

Uczęszczał do Liceum im. Stanisława Małachowskiego, a następnie przeniósł się do Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Płocku.

Brał udział w II wojnie światowej. Wtedy też pierwszy raz miał kontakt z kamerą – filmował samoloty. W listach do przyjaciela opisywał swoje wojenne losy. Korespondencja ta została później opublikowana w angielskiej gazecie.

Związki

Po wojnie poślubił Pierrette Andrée Courtin. Będąc w związku małżeńskim poznał Elżbietę Dzikowską, w której się zakochał. Poznali się podczas wywiadu, który przeprowadzała z nim Elżbieta Od tej pory byli prawie nierozłączni, spędzili razem 24 lata, podróżując po całym świecie i nagrywając podróżnicze programy telewizyjne.

Ameryka Południowa

Po wojnie Tony Halik zamieszkał z żoną w Argentynie. Tu pracował jako pilot samolotów pasażerskich. Prowadził również szkółkę lotniczą. Następnie był fotografem u Juana Perona.

Często podróżował do amazońskiej dżungli, gdzie poszukiwał indiańskich plemion. Przez pewnie czas mieszkał nawet w Mato Grosso. Przebywał tu wśród Indian. W tym okresie współpracował z  czasopismem „Diana”. Później napisał dwie książki 200 dni w Mato Grosso i Z kamerą i strzelbą przez Mato Grosso.

Wyprawa na Alaskę

Podróżą jego życia była wyprawa na Alaskę, która trwała 4 lata. Udał się na nią wraz z żoną. Wspólnie zwiedzili 21 krajów, przemierzając 182 624 km. W tym czasie wybudował 14 mostów. Przy jednym z mostów powstała nawet osada nazwana jego nazwiskiem – Puente Halik. W czasie tej podróży urodził się ich syn. W 1960 roku zamieszkał z rodziną w Meksyku, gdzie pracował jako korespondent NBC.

Praca z Elżbietą Dzikowską

Tony Halik w Meksyku poznał Elżbietę Dzikowską. Rok później przeprowadził się do Polski, pozostawiając Pierrette w Meksyku. Wspólnie z Dzikowską nagrali około 300 materiałów do programów Tam, gdzie pieprz rośnie, Tam, gdzie rośnie wanilia i Pieprz i wanilia.

Tony i Elżbieta wspólnie odwiedzili prawie wszystkie kraje Europy, większość państw Ameryki Łacińskiej, 27 stanów w Stanach Zjednoczonych oraz wiele innych miejsc na innych kontynentach. Byli pierwszymi Polakami, którzy dotarli do legendarnej stolicy Inków – Vilcabamby.

Śmierć

Tony Halik zmarł 23 maja 1998 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim. Po jego śmierci otwarto Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu.

Wybrane reportaże z podróży

  • 180 000 kilometrów przygody (1975)
  • Z kamerą i strzelbą przez Mato Grosso (1986)
  • Moja wielka przygoda (1988)
  • Urodzony dla przygody (1990)
  • Wielkie przygody małej Patrycji (1991)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 77 = 79

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.wikipedia.org. Zdjęcie należy do domeny publicznej. Autorem jest Elżbieta Dzikowska.