1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Elżbieta Dzikowska życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym podróżnikiem?

Biografia i życiorys Elżbiety Dzikowskiej

Elżbieta Dzikowska to polska podróżniczka, dziennikarka, autorka książek i programów telewizyjnych. Interesuje się historią sztuki. Jest również autorką wielu wystaw sztuki współczesnej. Urodziła się 19 marca 1937 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Współprowadząca podróżniczego programu Pieprz i wanilia.

Lata młodości

Elżbieta Dzikowska na świat przyszła jako Józefa Elżbieta Górska. Ojciec jej był łącznikiem Armii Krajowej, matka zaś prowadziła herbaciarnię. Wychowaniem dziewczynki głównie zajmowała się babcia. Gdy Elżbieta miała 7 lat jej ojciec został skazany przez Niemców na karę śmierci.

Wykształcenie i praca

Podróżniczka uczęszczała do gimnazjum w Międzyrzecu Podlaskim. Po zdaniu matury rozpoczęła studia sinologiczne w Instytucie Orientalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Po 4 roku studiów udało jej się wyjechać do Chin.

Po studiach nie znalazła pracy w zawodzie, dlatego podjęła się m.in. pracy w Bibliotece Uniwersyteckiej czy w warszawskim Parku Kultury. Zajęcia te jednak jej nie odpowiadały i postanowiła studiował historię sztuki. W tym samym czasie otrzymała propozycje pracy w gazecie „Chiny”. Elżbieta Dzikowska postanowiła połączyć studia z pracą.

Następnie podróżniczka pracowała w „Kontynentach” – kwartalniku podróżniczo-literackim. Tu redagowała w dziale dotyczącym Ameryki Łacińskiej. Elżbieta wiedzę do swoich tekstów czerpała z podróży do krajów Ameryki Łacińskiej. To wtedy pierwszy raz zainteresowała się fotografią.

Po zakończeniu pracy w „Kontynentach”, w 1982 roku, przeniosła się do redakcji „Radaru”. Później nawiązała współpracę z Agencją Filmowo-Telewizyjną Interpress-Film.

Związki

Elżbieta Dzikowska w wieku 19 lat poślubiła Andrzeja Dzikowskiego – studenta polonistyki, później dziennikarza. Będąc już mężatką poznała prawdziwą miłość swojego życia. Był nią podróżnik Tony Halik, który również był w związku.

Podróżniczka zobaczyła go pierwszy raz w telewizji, nie zrobił wtedy na niej wrażenia. Dopiero spotkanie na żywo pokazało, jak uroczym i inteligentnym człowiekiem jest Tony Halik.

Praca z Tonym Halikiem

Początkowo Elżbieta Dzikowska w „Kontynentach” pełniła funkcję dziennikarki i operatorki filmowej. Kiedy poznała Toniego Halika zrezygnowała z funkcji operatora. Stanowisko to przejął Tony. Wspólnie nagrali około 300 materiałów z serii Pieprz i wanilia. Program ten cieszył się ogromną popularnością.

Elżbieta i Tony dużo podróżowali. Odwiedzili prawie wszystkie kraje Europy, większość państw Ameryki Łacińskiej, 27 stanów w Stanach Zjednoczonych oraz wiele miejsc na innych kontynentach.

Po śmierci ukochanego prowadziła program Groch z kapustą, który dotyczył ciekawych miejsc w Polsce. Stworzyła również serię książek Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce!. Dzięki niej powstało Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. W 2015 roku wznowiono program Pieprz i Wanilia. Prowadzącą ponownie została Elżbieta Dzikowska.

Wybrane reportaże z podróży

  • Tropem złota (1970)
  • Vilcabamba – ostatnia stolica Inków (1979)
  • Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce (2004-2006)
  • Mongolia (2008)
  • Indie (2009)
  • Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce! Południowy zachód (2009)
  • Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce! Południowy wschód (2009)
  • Tam, gdzie byłam (2013)
  • Polska znana i mniej znana (2014)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

84 + = 86

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie należy do domeny publicznej. Autor to Paweł Brzeziński.