1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Tony Blair życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Tony’ego Blaira

Tony Blair a właściwie Anthony Charles Lynton Blair przyszedł na świat 6 maja 1953 r. w Edynburgu. Premier Wielkiej Brytanii w latach 1997-2007, wcześniej członek Izby Gmin. W latach 1994-2007 stał na czele Partii Pracy. 

Dzieciństwo i młodość 

Przyszedł na świat jako drugie dziecko w rodzinie Leo Blaira i Hazel Corscadden. Jego ojciec pracował jako prawnik i wykładowca, działał też w Partii konserwatywnej. Tony dorastał w Durham. 

Odebrał solidne wykształcenie. Ukończył prywatną szkołą Fettes. Później studiował prawo na St John’s Collage w oksfordzkim uniwersytecie oraz City Law School w City University of London. W czasach studenckich grał na gitarze i śpiewał w zespole rockowym. Kiedy Tony miał 22 lata jego matka zmarła na raka tarczycy. 

Działalność polityczna 

Od 1975 r. związany z Partią Pracy, której po latach został prezesem. Po raz pierwszy wystartował w wyborach w 1982 r. Nie udało mu się wtedy dostać do parlamentu. Jednak już rok później dostał się do Izby Gmin. Startował w wyborach z okręgu Sedgefield. Szybki sukces wyborczy przyniósł mu uznanie kolegów z partii oraz docenienie w postaci awansu.

W 1988 r. jako minister ds. energii dołączył do gabinetu cieni, a po roku zasiadł w fotelu ministra ds. zatrudnienia.

Po wyborczej porażce Partii Pracy w 1992 r., nowy lider John Smith mianował go opozycyjnym ministrem spraw wewnętrznych. Z czasem stał się liderem partii, oficjalnie stanowisko to objął w 1994 r. po śmierci Smitha. Ten zmarł nagle na atak serca. Blair popierał bardziej centrowy kierunek polityczny partii. Za czasów jego rządów partia używała określenia: Nowa Partia Pracy. 

W roli premiera

Pod jego przywództwem Partia Pracy w wyborach do Izby Gmin w 1997 r. odniosła zwycięstwo. Tym samym zakończyły się trwające niemal 20 lat rządy konserwatystów. Co więcej w kolejnych wyborach w 2001 i 2005 r. partia Blair’a kontynuowała dobrą passę. 

Sam Blair w 1997 r. (2 maja) objął fotel premiera i piastował go do 2007 r. Tym samym został najmłodszym przywódcą kraju (od czasu rządów Lorda Liverpool, który objął urząd premiera w wieku 42 lat), a z czasem osobą najdłużej sprawującą ten urząd.

Za czasów jego rządów części składowe monarchii uzyskały większą samodzielność, w tym między innymi Szkocja i Walia, gdzie przeprowadzono referenda na temat decentralizacji administracji. Blair był zwolennikiem zdecydowanych działań NATO w Kosowie w 1999 r. i Sierra Leone w 2000 r. Popierał politykę zagraniczną George’a W. Busha i wojnę w Afganistanie oraz Iraku. 

Zdecydował o interwencji wojsk brytyjskich w Iraku (1998, 2003), Kosowie (1999), Sierra Leone (2000), Afganistanie (2001). Miał wyraźnie zarysowane poglądy związane z walką z terroryzmem. Mimo sprzeciwów opinii publicznej i powszechnej krytyki, otwarcie wspierał amerykańską politykę antyterrorystyczną.

Blair doprowadził do wprowadzenia nowych praw pracowniczych oraz reformy konstytucji. Był też orędownikiem równouprawnienia i wprowadzenia związków jednopłciowych (ustawa z 2004 r.). Jednocześnie zdecydował o wprowadzeniu czesnego dla studentów oraz zmniejszeniu wybranych świadczeń socjalnych. 

Sam Blair sprzyjał imigrantom i był orędownikiem wielokulturowości. Za jego rządów wprowadzono ustawę o płacy minimalnej, prawach człowieka i wolności informacji. 

Do maja 2007 r. pełnił funkcję prezesa Partii Pracy, kiedy to złożył rezygnację ze stanowiska. 24 czerwca zastąpił go Gordon Brown, który 3 dni później objął też fotel premiera. 

Po rezygnacji z funkcji premiera został międzynarodowym wysłannikiem na Bliskim Wschodzie. Rolę tę pełnił do 2015 r. 

Życie prywatne 

Od 1980 r. żonaty z Cherie Booth. Para doczekała się czworga dzieci. 

W 2007 r. przeszedł na katolicyzm, wcześniej był wyznawcą anglikanizmu. 

Jest autorem kilkunastu książek. 

W listopadzie 2011 r. trybunał ds. zbrodni wojennych przy Komisji ds. Zbrodni Wojennych w Kuala Lumpur orzekł, że Blai oraz Bush są winni zbrodni wojennych oraz działań zakłócających pokój, a ich decyzje w sprawie wojny w Iraku doprowadziły do ludobójstwa. 

Tony Blair jest założycielem Fundacji Tony Blair Sports Foundation. Instytucja ma zajmować się promocją sportu wśród dzieci oraz walką z otyłością nieletnich. Dodatkowo w 2008 r. Blair powołał do życia Fundację Tony Blair Faith Foundation, której misją jest budowanie szacunku i zrozumienia mimo różnych wyznań oraz walka z ubóstwem. Trzecią organizacją założoną przez byłego premiera jest Tony Blair Africa Governance Initiative.

Jest fanem Newcastle United. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 3

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie Creative Commons Attribution 4.0 International. Autor: Paweł Gołowkin. Źródło: Numer inwentarzowy P-016689/00-07.