1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Tom Holland życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym aktorem?

Życiorys i biografia Toma Hollanda

Tom Holland jest brytyjskim aktorem filmowym i teatralnym. Urodził się 1 czerwca 1996 roku w Kingston upon Thames.

Wykształcenie

Po ukończeniu szkoły średniej Tom rozpoczął naukę w BRIT School (Brytyjskiej Szkole Sztuki Widowiskowej i Technologii).

Początki kariery

Swoje pierwsze kroki w świecie show-biznesu stawiał jako tancerz. W 2006 roku znany choreograf, Peter Darling, zaproponował mu rolę w musicalu Billy Elliot. Dwa lata później młody tancerz zadebiutował na deskach teatru na londyńskim West Endzie w roli najlepszego przyjaciela głównego bohatera musicalu. Wkrótce jednak został wybrany do odgrywania roli tytułowej, w którą wcielał się aż do 2010 roku. Na pierwszą rolę filmową przyszło mu czekać aż do 2012 roku, kiedy to otrzymał angaż do filmu katastroficznego opowiadającego historię rodziny, która przeżyła tsunami w Tajlandii w 2004 roku. Produkcja okazała się kasowym i nagradzanym wieloma nagrodami hitem, a początkujący aktor miał okazję zagrać u boku takich sław jak Ewan McGregor czy Naomi Watts. Za swój występ otrzymał wiele nagród filmowych, w tym Young Artist Award, a także był nominowany do nagrody Goya jako najlepszy nowy aktor. Rok później Holland zagrał w filmie Jeżeli nadejdzie jutro, a dwa lata później wcielił się w jedną z głównych ról w produkcji W samym sercu morza.

Spider-Man

Na prawdziwą międzynarodową sławę Holland nie musiał długo czekać. Okazja na pokazanie swoich umiejętności aktorskich na wielkim ekranie nadeszła w 2016 roku, gdy otrzymał propozycję zagrania Spider-Mana w kasowej produkcji z uniwersum Marvela zatytułowanej Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów. Holland zapisał się w historii jako najmłodszy aktor wcielający się w rolę człowieka-pająka. Petera Parkera młody aktor zagrał jeszcze cztery razy – w roku 2017 w Spider-Man: Homecoming, w 2018 roku w Avengers: Wojna bez granic i w 2019 roku w Avengers: Koniec gry oraz Spider-Man Daleko od domu. Jego kreacja bardzo przypadła do gustu fanom komiksowej serii, a także sprawiła, że kariera Hollanda nabrała zawrotnego tempa. W kolejnych latach zagrał w takich filmach jak Diabeł wcielony, Chaos Walking czy Uncharted. Obecnie jest uważany za jednego z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia.

Życie prywatne

Tom ma trzech młodszych braci, z którymi założył fundację o nazwie „The Brothers Trust”, której celem jest wsparcie dla dzieci walczących z głodem i chorobami zagrażającymi życiu. Media chętnie skupiają się na życiu miłosnym przystojnego aktora. Przez pewien czas spekulowano o jego domniemanym związku z Zendayą, aktorką, którą poznał na planie Spider-Mana. Oboje zaprzeczyli jednak tym doniesieniom, otrzymując, że łączy ich jedynie przyjaźń. Aktualnie wybranką Toma jest hiszpańska aktorka Nadią Parkes.

Wybrana filmografia

2012: Niemożliwe – Lucas Bennett
2013: Jeżeli nadejdzie jutro – Isaac
2015: W samym sercu morza młody – Thomas Nickerson
2016: Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów – Peter Parker / Spider-Man
2016: Edge of Winter – Bradley
2016: Zaginione miasto Z – Jack Fawcett
2017: Pilgrimage – Nowicjusz
2017: Spider-Man: Homecoming – Peter Parker / Spider-Man
2017: Wojna o prąd – Samuel Insull
2018: Avengers: Wojna bez granic – Peter Parker / Spider-Man
2019: Avengers: Koniec gry – Peter Parker / Spider-Man
2019: Spider-Man: Daleko od domu – Peter Parker / Spider-Man
2020: Diabeł wcielony – Arvin Russel
2021: Chaos Walking – Todd Hewitt
2021: Uncharted – Nathan Drake

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 86 = 94

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: MTV International - YouTube.