1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Tiger Woods życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Tigera Woodsa

Golfista amerykański, uznawany za jednego z największych zawodników w historii dyscypliny. Jeden z najlepiej zarabiających sportowców na świecie. Urodzony 30 grudnia 1975 roku.

Kariera

Tiger Woods przygodę z golfem rozpoczął już w wieku dwóch lat. Za sprawą swojego ojca, który grał w baseball oraz był wojskowym, miał dostęp do pól golfowych już w bardzo młodym wieku. Mając trzy lata wystąpił w telewizji, w The Mike Douglas Show.
W pojedynku z komikiem Bobem Hope, strzelił 48 dołków.

W wieku ośmiu lat wygrywał turnieje chłopców, w kategorii 9-10 lat. Sześciokrotnie wygrał mistrzostwa świata juniorów, w tym cztery razy z rzędu w latach 1988-1991. W okresie szkoły średniej regularnie startował w zawodach. W 1992 roku został mistrzem USA w kategorii juniorów amatorów. Rok wcześniej został uznany najlepszym graczem amatorskim Karoliny Południowej.

Woods przeszedł na zawodowstwo w sierpniu 1996 roku. Zaraz po uzyskaniu statusu profesjonalisty podpisał kontrakt reklamowy takimi firmami jak Nike i Titleist. W tamtym czasie umowy te były najbardziej lukratywnymi w historii golfa.
Już rok później, 13 kwietnia, Woods został najmłodszym zwycięzcą turnieju Masters w historii. Rok 1999 zakończył z ośmioma wygranymi turniejami na koncie. Mając 24 lata został najmłodszym golfistą, który wygrał Karierowy Wielki Szlem.

Swoje niesamowite umiejętności udowodnił w następnych latach. W latach 1999-2004 był najwyżej notowanym golfistą na świecie (łącznie 264 tygodnie). Na szczyt powrócił po krótkiej przerwie w 2005 roku i pozostał na szczycie do 2010 roku, przez łącznie 264 tygodnie. Łącznie wygrał 15 imprez wielkoszlemowych. W sezonach 2000/2001 zdobył tzw. Tiger Slam. Do dzisiaj Woods jest zdobywcą 82 zawodów z serii PGA Tour.

Życie prywatne

Równie bogate, jak kariera sportowa, jest życie prywatne golfisty. Tiger Woods miał wiele romansów, o których było bardzo głośno w mediach. 25 listopada 2009 roku w prasie pojawiła się informacja o związku golfisty z menadżerką nocnego klubu, Rachel Uchitel. Niedługo potem Woods uległ wypadkowi samochodowemu. Po zdarzeniu odmówił współpracy z policją i wycofał się ze wszystkich turniejów do końca 2009 roku. Informacja o romansie z Rachel Uchitel wywołała lawinę. Łącznie 12 kobiet oświadczyło w mediach i prasie, iż miały romans z golfistą, do czego Woods przyznał się publicznie. Na skutek wydarzeń, współpracę z Woodsem zakończyły niektóre firmy, które go sponsorowały, m.in. Gilette i General Motors. W lutym 2010 roku przyznał publicznie, że przeszedł terapię i bardzo żałuje swoich czynów. Miesiąc później zapowiedział powrót do zawodowej gry w golfa.

3 lutego 2021 roku miał wypadek samochodowy, w wyniku którego, doznał złamań kości w obu nogach.

W listopadzie 2003 roku Woods zaręczył się z Elin Nordegren, szwedzką byłą modelką i córką byłego ministra ds. migracji Barbro Holmberga i dziennikarza radiowego Thomasa Nordegren. Para ma dwójkę dzieci. Po rozstaniu z Nordegren, Woods spotykał się oficjalnie
z narciarką Lindsey Vonn, stylistką Kristin Smith oraz właścicielką restauracji, Ericą Herman.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 22 = 26

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor Debby Wong