1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

John Irving życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Życiorys i biografia Johna Irvinga

Pisarz i scenarzysta amerykańsko-kanadyjski, który światową sławę zdobył dzięki powieści pt. Świat według Garpa. Autor kilkunastu powieści. Zdobywca Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany za scenariusz do filmu Wbrew regułom.

Młodość

John Irving przyszedł na świat 2 marca 1942 roku. Jego ojciec był pilotem i walczył podczas II wojny światowej. Został zestrzelony, co Irving opisał w swojej powieści Regulamin tłoczni win. W młodości John Irving trenował zapasy, co wpłynęło na jego późniejszą twórczość. Pobierał nauki u pisarza i teologa, Fredericka Buechnera.

Kariera literacka

Karierę pisarską, John Irving rozpoczął w wieku 26 lat. Jego pierwsza powieść, Uwolnienie niedźwiedzi, została opublikowana w 1968 roku. Niedługo potem brał udział w Warsztatach Pisarzy Uniwersytetu Iowa, które prowadził Kurt Vonnegut. W 1972 roku wydał drugą powieść, Człowiek na wodzie.

Wobec niewielkich dochodów z pisarstwa, Irving rozpoczął w 1975 roku pracę, jako adiunkt języka angielskiego w Mount Holyoke College.
W międzyczasie pracował nad swoją kolejną powieścią i zmienił wydawcę.
Świat według Garpa wydany w 1978 roku stał się fenomenem na skalę światową, tłumaczonym na wiele języków. Została także zekranizowana, a autor zagrał epizodyczną rolę. Jest to jednocześnie pierwsza powieść pisarza, która została przełożona na język Polski.
Dzięki tej powieści Irving stał się powszechnie znany.

Jego kolejna książka Hotel New Hampshire wydana w 1981 roku sprzedawała się bardzo dobrze, pomimo mieszanych recenzji ze strony krytyków. Powieść ta również została zekranizowana, a w filmie zagrała m.in. Jodie Foster.
W 1989 roku Irving wydał kolejną książkę, Modlitwa za Owena Meany’ego, w której pisarz poddał analizie konsekwencje wojny w Wietnamie oraz atmosferę w USA, która panowała w Stanach podczas wojny. Książka została najlepiej sprzedającym się dziełem Irvinga od czasów Świata według Garpa.

W 1998 roku, jego książka Widow for the year, została uznana za najbardziej godną uwagi książkę wg „New York Times”.
Ostatnią książkę, jaką napisał była powieść pt. Aleja tajemnic i została wydana w 2015 roku. W 2022 roku ma zostać wydana jego kolejna powieść.

Życie prywatne

W 1964 roku John Irving poślubił Shylę Leary. Małżeństwo ma dwóch synów. Na początku lat osiemdziesiątych para rozwiodła się, a w 1987 roku Irving ponownie się ożenił, tym razem z Janet Turnbull, która obecnie jego agentką. Mają córkę.
W 2007 roku zdiagnozowano u niego raka prostaty.
W 2013 roku został uhonorowany, jako sojusznik społeczności LGBT.

13 grudnia 2019 roku John Irving został obywatelem Kanady, zachowując obywatelstwo Amerykańskie.
Był przeciwnikiem prezydentury Donalda Trumpa i często zabierał głos w tej sprawie, głośno komentując jego narcystyczne i ksenofobiczne postawy.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

56 − 49 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor Tupungato