1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Tawakkul Karman życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym działaczem społecznym?

Biografia i życiorys Tawakkul Karman

Tawakkul Karman to urodzona 7 lutego 1979 roku w Mekkhalf w Jemenie dziennikarka, aktywistka i działaczka społeczna.

Młodość i wykształcenie

Tawakkul dorastała w Taiz w rodzinie aktywistów politycznych. Kiedy była młoda, rodzina przeniosła się do stolicy Jemenu, Sany, gdzie jej ojciec, Abdel-Salam Karman, pełnił funkcję ministra sprawiedliwości. W 1999 roku Tawakkul ukończyła Uniwersytet Nauk i Technologii w Sanie, uzyskując tytuł magistra nauk politycznych. Studiowała także dziennikarstwo śledcze w Stanach Zjednoczonych.

Działalność społeczna

Po ukończeniu edukacji Karman rozpoczęła karierę dziennikarską, pisząc artykuły i produkując filmy dokumentalne. Jest także autorką wielu głośnych artykułów poświęconych polityce wewnętrznej i zagranicznej Jemenu. Kiedy spotkała się z ograniczeniami i groźbami ze strony rządu Jemenu wraz z kolegami założyła w 2005 roku organizację Women Journalists Without Chains (Dziennikarki bez kajdan), aby bronić praw kobiet, praw obywatelskich i wolności słowa. W 2007 roku zaczęła organizować cotygodniowe spotkania w Sanie,podczas których domagano reform demokratycznych. Występowała w obronie więzionych i prześladowanych dziennikarzy oraz zamykanych niezależnych gazet, przez co była wielokrotnie aresztowana, otrzymywała liczne groźby, a także kilkukrotnie została pobita.

W marcu 2010 roku została uhonorowana nagrodą International Women of Courage.

Karman w ramach solidarności z uciskanymi kobietami  zrezygnowała z noszenia nikabu (zasłony twarzy noszonej przez muzułmanki), czym chciała udowodnić, że kobiety mają prawo stanowić o sobie i czynnie uczestniczyć w życiu społecznym.

Karman jest działaczką polityczną i członkinią partii Al-Islah, ale w wielu kwestiach reprezentuje niezależne stanowisko. Uważana jest za przywódczynię rewolucji w Jemenie. Organizowała protesty studentów, żądając ustąpienia prezydenta Saleha. Popiera jedynie pokojowe metody walki z reżimem, wierzy w zdolność do dialogu i kompromisu, odrzucając używanie siły i przemoc. Działaczka uważa, że kobiety w społeczeństwach muzułmańskich powinny mieć takie same prawa, jak mężczyźni. Jej zdaniem równość społeczna jest gwarancją wolności i praworządności.

Pokojowa Nagroda Nobla

Za swoje działania na rzecz praw kobiet w 2011 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, którą podzieliła się z Ellen Johnson Sirleaf i Leymah Gbowee, doceniając ich działalność na rzecz wolności demokratycznych, a także prowadzenie pokojowych kampanii na rzecz praw kobiet.

Życie prywatne

Jest żoną Mohammeda al-Nahmi i matką trójki dzieci.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 2

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Autorem zdjęcia jest Nashirul Islam. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC-BY-SA-4.0.