codziennie nowe aktualizacje
Adam Kszczot życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Adama Kszczota
Adam Kszczot to polski lekkoatleta startujący w biegach średniodystansowych na 800 m. Wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy.
Dzieciństwo i edukacja
Urodził się 2 września 1989 r. w Opocznie w rodzinie Stanisława i Anny. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne, mama była nauczycielką matematyki, ojciec stolarzem i cieślą. Adam ma trójkę rodzeństwa: brata Jacka i siostry Agatę i Ewę. W 1997 r. w rodzinie Kszczotów wydarzyła się tragedia – w wyniku porażenia prądem zmarł najstarszy syn, mający wówczas 17 lat. Jego młodszy brat cudem uniknął porażenia, gdy jako świadek to on wzywał pomoc.
Chodził do podstawówki do okolicznej miejscowości – Błogich Rządowych. Był dobrym i sumiennym uczniem, a te cechy charakteru pomogły mu w nauce i równoczesnym trenowaniu, a później w osiąganiu sukcesów sportowych. Po ukończeniu liceum, do którego wyjechał do Łodzi, studiował zarządzanie inżynierskie na Politechnice Łódzkiej.
Juniorskie początki
Swoją przygodę z lekkoatletyką rozpoczął mając 15 lat, gdy jego talent odkrył nauczyciel wychowania fizycznego i pierwszy trener, Rafał Marszałek. Pierwsze sukcesy i zmiany przyszły w 2007 r. kiedy po roku trenowania w Łodzi zdobył brązowy medal na mistrzostwach Europy juniorów w biegu na dystansie 800 m. Ten krążek był dla niego pierwszym z wielkich sukcesów w późniejszych latach, dokonywanych na tym dystansie. Dwa lata później zdobył złoty krążek na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Kownie, który obronił w trakcie zawodów w 2011 r. w Ostrawie.
Kariera seniorska
Adam Kszczot praktycznie przez całą swoją karierę występuje jako zawodnik RKS Łódź. Początkowo jeszcze jako junior trenował pod okiem Stanisława Jaszczaka, a później Zbigniewa Króla. Sportowiec współpracuje obecnie również z Tomaszem Lewandowskim (prywatnie bratem innego lekkoatlety, Marcina, również specjalizującego się w biegach średniodystansowych).
Pierwsze biegi seniorskie zaliczał jeszcze w czasie kariery juniorskiej. We wrześniu 2011 r. we Włoskim Rieti pobiegł z czasem 1:43,30 co dało mu rekord Polski młodzieżowców, a równocześnie 2 najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki na tym dystansie.
Mistrzostwa Polski
Wielokrotnie zdobywał złoto w biegu na 800 m. w trakcie Mistrzostw Polski. Na otwartym stadionie stawał na najwyższym stopniu podium 5-krotnie (2009, 2010, 2012, 2014, 2015) oraz sześć razy na zawodach rozgrywanych w hali (2009-11, 2014, 2017-18).
Od 2012 r. należy do niego halowy rekord Polski w biegu na dystansie 800 m., który wynosi 1:44,57 oraz 600 m. wynoszący 1:15,26. Kszczot jest również aktualnym rekordzistą na tym samym dystansie mierzonym na stadionie – 1:14,55.
Mistrzostwa Europy
Największe sukcesy międzynarodowe zdobywał na Mistrzostwach Europy. Na swoich pierwszych seniorskich zawodach w 2010 r. zdobył brązowy medal. W późniejszych latach stawał na podium jeszcze trzykrotnie, jednak tym razem na jego najwyższym stopniu (Zurych 2014, Amsterdam 2016, Berlin 2018).
Sukcesy odniósł też na hali – w Paryżu (2011) zdobył złoto w biegu na 800 m., a dwa lata później obronił tytuł w Göteborgu. W 2017 r. w Belgradzie „Adam z Polski” (bo tak mówią o zawodniku zagraniczni komentatorzy) sięgnął po trzecie złoto, ponownie w trakcie biegu na 800 m.
Mistrzostwa Świata
Pierwszy sukces na zawodach ogólnoświatowych osiągnął w 2010 r. zdobywając brąz w trakcie Halowych Mistrzostw Świata w Doha. Kolejny medal na takiej imprezie zdobył cztery lata później w Sopocie, a w 2018 r. w Birmingham wywalczył tytuł halowego mistrza globu.
Na otwartym stadionie Kszczot dwukrotnie sięgał po srebro – w 2015 r. w Pekinie oraz dwa lata później w Londynie.
Sukcesy osiągał nie tylko indywidualnie. W trakcie IAAF World Relays wraz z kolegami z reprezentacji dwukrotnie zdobył srebro (2014, 2015) oraz raz brąz (2017) startując w sztafecie 4x800 m. W zespole oprócz Adama startował m.in. Marcin Lewandowski – jego bezpośredni rywal oraz kolega, z którym Kszczot od wielu lat trenuje pod okiem jednego szkoleniowca.
Igrzyska Olimpijskie
Mimo tak dużej liczby zdobywanych tytułów mistrzowskich i innych medali w dalszym ciągu brakuje mu krążka z najważniejszej sportowej imprezy. Kszczot dwukrotnie brał udział w Igrzyskach Olimpijskich – W Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016). Jednak rywalizację kończył za każdym razem na etapie wyścigu półfinałowego.
Obecnie przygotowuje się do Olimpiady w Tokio, przeniesionej na 2021 r. z powodu pandemii koronawirusa.
Życie prywatne
Jest mężem Renaty Borkowskiej. Para pobrała się w październiku 2014 r. Mają dwójkę dzieci – syna Ignacego i córkę Monikę. Mieszkają obecnie w Łodzi. Jak wspomina w wywiadach rodzina jest dla niego ogromnym wsparciem i radością, a bycie ojcem jest dla niego bardzo ważną częścią życia.
Działalność sportowa i ciekawostki
Sportowiec ma 178 cm wzrostu i waży ok. 68 kg.
Poza karierą sportową Kszczot jest od 2017 r. mówcą motywacyjnym. Prowadzi także własną firmę elektroenergetyczną.
W 2015 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi
Komentarze
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu https://en.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0; autor zdjęcia: Filip Bossuyt
Córka ma na imię Marianna