1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Szymon Marciniak życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Szymon Marciniak przyszedł na świat 7 stycznia 1981 r. w Płocku. Jest sędzią piłkarskim, od 2011 r. arbitrem międzynarodowym. Pierwszy Polak, który sędziował finałowy mecz mistrzostw świata w piłce nożnej

Kim jest Szymon Marciniak?

Szymon Marciniak dorastał w Płocku, tam ukończył III Liceum Ogólnokształcące. Swoją edukację kontynuował w Łodzi, gdzie zdecydował się rozpocząć studia pedagogiczne.

Sportem był zainteresowany od dziecka, początkowo swój wolny czas spędzał jeżdżąc na rowerze. Dopiero, jako nastolatek zaczął fascynować się piłką nożną. Grał w Wiśle Płock, a później w niemieckim zespole VfB Annaberg-Buchholz.

Do III ligi awansował z drużyną Kujawiak Włocławek. Wcześniej grał również w Zdrój Ciechocinek.

Z kariery piłkarskiej zdecydował się zrezygnować pod wpływem impulsu. W jednym z czwartoligowych meczów, w których grał otrzymał czerwoną kartkę od sędziego Adama Lyczmańskiego. Sytuacja ta zmusiła go do przemyśleń. Marciniak zdecydował, że chce zostać sędzią.

Miał 21 lat, gdy ukończył kurs sędziowski. Pierwszym meczem, w którym wystąpił w nowej roli było spotkanie w Ekstraklasie. Rozegrało się pomiędzy GKS Bełchatów-Odra Wodzisław Śląski 18 kwietnia 2009 r.

Kariera sędziowska

Jego kariera sędziowska szybko nabierała tempa. Już w 2016 r. był głównym arbitrem finału Pucharu Polski, a rok później sędziował w spotkaniu o Superpuchar Polski.

Od 2011 r. prowadził spotkania międzynarodowe, początkowo podczas Mistrzostw Europy, a później Ligi Europy i Ligi Mistrzów. Natomiast w 2012 r. Szymon Marciniak debiutował w FIFA. Sędziował wtedy w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Świata 2014, który rozegrał się pomiędzy Portugalią a Azerbejdżanem.

Dodatkowo związany jest z wieloma zagranicznymi spotkaniami ligowymi. W roli arbitra występuje również w spotkaniach międzynarodowych.

Od 2015 r należy do elitarnego grona sędziów klasy UEFA Elite. W tym samym roku był sędzią głównym Mistrzostw Europy U-21 w piłce nożnej 2015 r. Prowadził sześć meczy.

W 2018 r. był sędzią głównym Mistrzostw Świata 2018 r. W tym samym roku poprowadził mecz pomiędzy Realem Madryt a Atletico Madryt o Superpuchar Europy.

Wśród prowadzonych przez niego spotkań, warto wyróżnić finał mistrzostw świata w 2018 r. i 2022 r. Szymon Marciniak mundial może wspominać, jako wyjątkowe osiągnięcie w swojej karierze. Mistrzostwa Świata w Katarze były kluczowym punktem dla rozwoju jego kariery. Marciniak sędziował w finałowym meczu pomiędzy Argentyną i Francją. Jego występ był bardzo pozytywnie komentowany przez zespół sędziowski.

Marciniak zapracował sobie na uznanie w środowisku piłkarskim. Przykładem może być fakt, że od lat Szymon Marciniak i UEFA darzą się wzajemnym szacunkiem.

Marciniak jest wyjątkowo aktywnym sędzią. Ustanowił nawet rekord w liczbie meczy sędziowanych w ekstraklasie.

Szymon Marciniak zarobki

Zarobki Marciniaka zależne są od liczby przeprowadzonych przez niego meczów oraz od tego, na jakim szczeblu się one rozgrywają.

Natomiast kwota, jaką polski sędzia otrzymał za pracę w czasie mundialu w Katarze, jest jawna. Za udział w rozgrywkach dostał wypłatę w wysokości 330 tys. zł. Każdy prowadzony przez niego mecz wiązał się z dodatkowym wynagrodzeniem.

Szymon Marciniak prywatnie

Szymon Marciniak, żona i dzieci mieszkają w gminie Słupno. Jest ojcem dwójki dzieci, syna Bartosza, który urodził się w 2003 r. oraz córki Natalii, która przyszła na świat w 2012 r.

Szymon Marciniak dzieci uwielbia rozpieszczać. W jednym z wywiadów opowiedział nawet, że dzięki sporej różnicy w ich wieku, mógł przeżyć dwa różne rodzaje ojcostwa, to młodzieńcze i bardziej dojrzałe.

Szymon Marciniak prywatnie lubi grać w badmintona i trenować boks tajski. Sporadycznie występuje również w telewizji lub produkcjach video. Przykładowo pojawił się w serii dokumentalnej Sędziowie i Piłkarze na podsłuchu.

Lata 2022 oraz 2023 obfitowały w nagrody dla Polaka. Został doceniony przez Międzynarodową Federację Historyków i Statystyków Futbolu, która uznała go za najlepszego sędziego roku 2022. Wyróżniono go również w plebiscycie Przeglądu Sportowego w kategorii Superosiągnięcie Roku, został też uznany Osobowością Roku według Piłki Nożnej.

Szymon Marciniak finał Ligi Mistrzów

W maju 2023 r. UEFA poinformowała, że Marciniak będzie sędzią głównym podczas finału ligi mistrzów.

Niespełna miesiąc później do UEFA wpłynął wniosek od Stowarzyszenia Nigdy Więcej, w związku z jego udziałem w konferencji biznesowej Everest, w której wystąpił w roli prelegenta. Szymon Marciniak obok Mentzena, lidera Konfederacji i organizatora wydarzenia, wywołał sporo kontrowersji.

Wokół Szymona Marciniaka wybuchła afera. Udział w konferencji okazał się być sporym błędem wizerunkowym. Bardzo szybko Szymon Marciniak i Konfederacja zostali przez opinię publiczną połączeni, a sędziemu zaczęto zarzucać, że utożsamia się z wartościami partii i łączy sport z polityką.

Ostatecznie zapadła jednak decyzja, że Szymon Marciniak najbliższe mecze poprowadzi i nie zostanie odsunięty od sędziowskich obowiązków. Tym samym Marciniak zostanie pierwszym Polakiem prowadzącym finał Ligi Mistrzów. Rozegrał się on pomiędzy zespołami z Anglii i Włoch - Manchester City i Inter Mediolan.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

57 + = 63

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor Maciej Rogowski Photo