1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Harlan Coben życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Harlana Cobena

Harlan Coben to amerykański pisarz, specjalizujący się w literaturze kryminalnej. Autor dwóch popularnych serii – Myron Bolitar oraz Mickey Bolitar. Jego książki znane i cenione są na całym świecie. Zostały przetłumaczona na ponad 40 języków. Pisarz urodził się 4 stycznia 1962 roku w Newark.

Lata młodości

Pochodził z żydowskiej rodziny. Uczęszczał do szkoły średniej w Livingston. Następnie rozpoczął naukę w Amherst College, gdzie należał do bractwa Psi Upsilon. Po ukończeniu studiów pracował w branży turystycznej.

Życie prywatne

Harlan Coben jest w związku małżeńskim z lekarką – Anne Armstrong-Coben. Para ma czwórkę dzieci. Cała rodzina mieszka obecnie w Ridgewood w New Jersey.

Twórczość

Na ostatnim roku studiów zdał sobie sprawę ze swojej pasji, jaką jest pisanie. Debiutował w 1990 roku powieścią Mistyfikacja. Rok później ukazała się jego kolejna książka Klinika śmierci. W 1995 roku Harlan Coben wydał pierwszy tom z serii Myron Bolitar zatytułowany Bez skrupułów. Cały cykl składa się z 11 tomów, które łączy główny bohater-detektyw, będący byłym koszykarzem i agentem sportowym. Pisarz jest również autorem drugiej serii o Mickeyu Bolitar – bratanku detektywa Myrona Bolitar.

Spod pióra Cobena wyszło także wiele samodzielnych powieści, m.in. Bez pożegnania, Nie mów nikomu, Tylko jedno spojrzenie, Zachowaj spokój, W głębi lasu, Zostań przy mnie, Nie odpuszczaj czy Krok za daleko.

Seriale i filmy

W 2006 roku na podstawie powieści Nie mów nikomu powstał francuski thriller. Kilka lat później na ekranie pojawiły się dwa miniseriale oparte na Jedynej szansie oraz Tylko jednym spojrzeniu. W 2020 roku na platformie Netflix fani twórczości Cobena mogą zobaczyć dwa seriale – jeden zainspirowany powieścią Nieznajomy, drugi powieścią W głębi lasu.

W głębi lasu

Jedną z popularniejszych powieści Harlana Cobena jest obecnie W głębi lasu. Wzrost popularności książka zawdzięcza serialowi inspirowanemu tym utworem. Premiera polskiej adaptacji książki odbyła się w pierwszej połowie czerwca. W głębi lasu to historia owiana tajemnicą, rozgrywająca się w dwóch przestrzeniach czasowych – współcześnie oraz w 1994 roku. Główny bohater – prokurator Kopiński, próbuje dowiedzieć się, co stało się 25 lat temu na letnim obozie, na którym doszło do morderstwa i zaginięcia dwóch osób. Rolę prokuratora Kopińskiego zagrał Grzegorz Damięcki.

Nagrody

Jako jedyny współczesny autor Harlan Coben został uhonorowany trzema najbardziej cenionymi nagrodami literackimi – Edgar, Shamus Award oraz Anthony Award, które przyznawane są za powieści kryminalne.

Wybrane powieści

 • Mistyfikacja (1990)
 • Klinika śmierci (1991)
 • Bez pożegnania (2002)
 • Tylko jedno spojrzenie (2004)
 • Niewinny (2005)
 • W głębi lasu (2007)
 • Na gorącym uczynku (2010)
 • Zostań przy mnie (2012)
 • Nieznajomy (2015)
 • Nie odpuszczaj (2017)
 • Krok za daleko (2019)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 9 = 10

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z https://pl.wikipedia.org. Jest na licencji Creative Commons. Autor zdjęcia to Mark Coggins.