708 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Harlan Coben życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

 1. Biografia i życiorys Harlana Cobena

  Harlan Coben to amerykański pisarz, specjalizujący się w literaturze kryminalnej. Autor dwóch popularnych serii – Myron Bolitar oraz Mickey Bolitar. Jego książki znane i cenione są na całym świecie. Zostały przetłumaczona na ponad 40 języków. Pisarz urodził się 4 stycznia 1962 roku w Newark.

 2. Lata młodości

  Pochodził z żydowskiej rodziny. Uczęszczał do szkoły średniej w Livingston. Następnie rozpoczął naukę w Amherst College, gdzie należał do bractwa Psi Upsilon. Po ukończeniu studiów pracował w branży turystycznej.

 3. Życie prywatne

  Harlan Coben jest w związku małżeńskim z lekarką – Anne Armstrong-Coben. Para ma czwórkę dzieci. Cała rodzina mieszka obecnie w Ridgewood w New Jersey.

 4. Twórczość

  Na ostatnim roku studiów zdał sobie sprawę ze swojej pasji, jaką jest pisanie. Debiutował w 1990 roku powieścią Mistyfikacja. Rok później ukazała się jego kolejna książka Klinika śmierci. W 1995 roku Harlan Coben wydał pierwszy tom z serii Myron Bolitar zatytułowany Bez skrupułów. Cały cykl składa się z 11 tomów, które łączy główny bohater-detektyw, będący byłym koszykarzem i agentem sportowym. Pisarz jest również autorem drugiej serii o Mickeyu Bolitar – bratanku detektywa Myrona Bolitar.

  Spod pióra Cobena wyszło także wiele samodzielnych powieści, m.in. Bez pożegnania, Nie mów nikomu, Tylko jedno spojrzenie, Zachowaj spokój, W głębi lasu, Zostań przy mnie, Nie odpuszczaj czy Krok za daleko.

 5. Seriale i filmy

  W 2006 roku na podstawie powieści Nie mów nikomu powstał francuski thriller. Kilka lat później na ekranie pojawiły się dwa miniseriale oparte na Jedynej szansie oraz Tylko jednym spojrzeniu. W 2020 roku na platformie Netflix fani twórczości Cobena mogą zobaczyć dwa seriale – jeden zainspirowany powieścią Nieznajomy, drugi powieścią W głębi lasu.

 6. W głębi lasu

  Jedną z popularniejszych powieści Harlana Cobena jest obecnie W głębi lasu. Wzrost popularności książka zawdzięcza serialowi inspirowanemu tym utworem. Premiera polskiej adaptacji książki odbyła się w pierwszej połowie czerwca. W głębi lasu to historia owiana tajemnicą, rozgrywająca się w dwóch przestrzeniach czasowych – współcześnie oraz w 1994 roku. Główny bohater – prokurator Kopiński, próbuje dowiedzieć się, co stało się 25 lat temu na letnim obozie, na którym doszło do morderstwa i zaginięcia dwóch osób. Rolę prokuratora Kopińskiego zagrał Grzegorz Damięcki.

 7. Nagrody

  Jako jedyny współczesny autor Harlan Coben został uhonorowany trzema najbardziej cenionymi nagrodami literackimi – Edgar, Shamus Award oraz Anthony Award, które przyznawane są za powieści kryminalne.

 8. Wybrane powieści

  • Mistyfikacja (1990)
  • Klinika śmierci (1991)
  • Bez pożegnania (2002)
  • Tylko jedno spojrzenie (2004)
  • Niewinny (2005)
  • W głębi lasu (2007)
  • Na gorącym uczynku (2010)
  • Zostań przy mnie (2012)
  • Nieznajomy (2015)
  • Nie odpuszczaj (2017)
  • Krok za daleko (2019)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

11 + = 13

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z https://pl.wikipedia.org. Jest na licencji Creative Commons. Autor zdjęcia to Mark Coggins.