1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Sylwia Gruchała życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Sylwii Gruchała

Florecistka, jedna z najlepszych zawodniczek w historii polskiej szermierki. Dwukrotna medalistka olimpijska oraz dwukrotna mistrzyni Europy. Urodzona 6 listopada 1981 roku.

Kariera

Sylwia Gruchała uprawiała sport od dziecka. Początkowo trenowała lekkoatletykę i widziała siebie, jako biegaczkę. Treningi szermierskie rozpoczęła w wieku dwunastu lat, kiedy zapisała się do klasy o takim profilu. Niedługo potem, w wieku 15 lat osiągnęła pierwszy poważny sukces, zdobywając brąz na mistrzostwach świata w kategorii kadetów. Niedługo potem zaczęła starty w juniorskich imprezach, na których również zdobyła wiele medali.

W 2000 roku zdobyła kwalifikację olimpijską. Chwilę przed wyjazdem na Igrzyska otrzymała propozycję wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, gdzie mogłaby się uczyć na koszt państwa i brać udział w zawodach akademickich. Plan ten nie doszedł do skutku, gdyż na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney, w 2000 roku, polska florecistka osiągnęła swój życiowy sukces, zdobywając srebrny medal we florecie drużynowym. Partnerkami w drużynie były: A. Rybicka, B. Szewczyk – Wolnicka i M. Mroczkiewicz.

W kolejnych latach regularnie stawała na podium mistrzostw świata i Europy zarówno we florecie drużynowym, jak i indywidualnym.

Podczas Igrzysk Olimpijskich w 2004 roku, w Atenach, sięgnęła po brązowy medal, tym razem we florecie indywidualnym.
Będąc na topie szermierki, w 2006 roku przyszło załamanie kariery. Gruchała, jak sama mówi, poświęciła się związkowi i sport przestał być dla niej najważniejszy. Ostatni medal (po trzyletniej przerwie od ostatniego triumfu) zdobyła w 2010 roku, we florecie drużynowym.

Życie prywatne

Sylwia Gruchała nie miała łatwego dzieciństwa. Gdy była dzieckiem, jej matka wyjechała do Stanów Zjednoczonych i praktycznie nie miała z nią kontaktu. Była, wraz z rodzeństwem, wychowywana przez ojca, który zmarł, gdy Gruchała miała piętnaście lat. Strata sprawiła, że bardzo zaangażowała się w treningi, które były dla niej ucieczką i formą terapii.

W 2008 roku wzięła udział w programie Taniec z gwiazdami oraz wystąpiła w teledysku „Jak anioła głos” grupy Feel. Niedługo potem pozowała dla magazynu CKM.

Ma na koncie epizodyczne role w serialach Wszyscy kochają Romana oraz Rodzinka.pl.
Była związana z Markiem Bączkiem, z którym ma córkę, Julkę. Para rozwiodła się w 2015 roku.

Tytuły i osiągnięcia

  • Złoty medal drużynowo w latach 2003 i 2007, srebrny w latach 1999, 2002 i 2010 oraz brązowy w latach 1998 i 2004;
  • Indywidualne mistrzostwo Europy w latach 2000, 2002, 2005;
  • Srebrny medal olimpijski w roku 2000 oraz brązowy w 2004;
  • 10 listopada 2000 została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + 3 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org, autor Ja Fryta from Strzegom, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic