1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Herman Göring życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym wojskowym?

Życiorys i biografia Hermana Göringa

Działacz nazistowski, oficer, zbrodniarz wojenny. W czasach władzy nazistowskiej był ministrem lotnictwa Rzeszy oraz dowódca lotnictwa wojskowego (Luftwaffe).
Jeden z najbliższych współpracowników Adolfa Hitlera.

Młodość i I wojna światowa

Herman Göring urodził się 12 stycznia 1893 roku. Pochodzi z Bawarii, z rodziny o wojskowych tradycjach. Kontynuował rodzinne tradycje, wstępując do szkoły kadetów w Berlinie, którą ukończył w 1913 roku, w stopniu porucznika.

Po rozpoczęciu I wojny światowej został powołany do wojsk piechoty. Niedługo potem został przeniesiony do lotnictwa. Pod koniec wojny, 7 lipca 1918 roku objął dowództwo nad 1. Pułkiem myśliwskim. Porażkę Niemców i brak chęci dalszego prowadzenia wojny przyjął
z goryczą i zapewne miało to wpływ na jego późniejsze zaangażowanie w politykę hitlerowską.

Edukacja i działalność polityczna w NSDAP

Po wojnie Göring rozpoczął studia na uczelni w Monachium. Studiował nauki polityczne oraz historię. Pozostał jednocześnie w armii niemieckiej. W 1922 roku dołączyć do NSDAP. Bardzo szybko włączył się w struktury partii, otrzymując rangę SA Gruppenführera i zaangażował się w działanie i pracę na rzecz narodowych socjalistów. W 1923 roku brał udział w nieudanym puczu monachijskim. Po puczu udało mu się pozostać na wolności, ale uciekł najpierw do Włoch, a potem do Szwecji.

Do kraju powrócił w 1927 roku. Rok później został posłem Reichstagu, a w 1932 roku został przewodniczącym niemieckiego parlamentu. Po dojściu do władzy Hitlera w 1933 roku, Göring został mianowany ministrem lotnictwa Rzeszy. Jest autorem dekretu, na mocy którego powstało Gestapo. Do 1939 roku dokonał gruntownej rozbudowy Luftwaffe, wcielając w życie program szybkiej rozbudowy sił powietrznych oraz szkolenia pilotów. W ostatnich latach przed wojną Luftwaffe stanowiło największą siłę na świecie, jeśli chodzi o ilość i jakość jednostek lotnictwa.

II wojna światowa

Dowodzona przez Göringa Luftwaffe stanowiło jeden z kluczowych elementów podczas wojny. Podczas kampanii wrześniowej znacząco wygrało wojnę powietrzną. Również podczas kampanii francuskiej Luftwaffe bez większych problemów opanowało strefę powietrzną. Przed ofensywą na Anglię, Göring został mianowany marszałkiem.

Pomimo sukcesów w Europie, Luftwaffe nie zdołało pokonać Anglii w wojnie powietrznej. Na skutek tego Göring powrócił do swojego uzależnienia od morfiny. Uzależnienie i sytuacja Göringa pogorszyła się , gdy III Rzesza zaczęła przegrywać na froncie zarówno wschodnim, jak i zachodnim. Göring pod koniec wojny stracił zaufanie Hitlera, który zaczął go obarczać winą za porażki.

Aresztowanie, proces i śmierć

Herman Göring został aresztowany w Austrii, przez żołnierzy amerykańskiej armii 8 maja 1945 roku. Do rozpoczęcia procesu przebywał w Luksemburgu.

Był sądzony przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze. Postawiono mu szereg zarzutów, m.in.: grabież majątku, deportacje milionów robotników na roboty do Rzeszy, prowadzenie akcji prześladowczej na Żydach. Ostatecznie został uznany winny zbrodni przeciwko ludzkości oraz zbrodni wojennych.
Göring nie przyznawał się do zarzucanych mu czynów.

1 października został skazany na śmierć przez powieszenie. 15 października, niedługo przed wykonaniem wyroku, zdołał popełnić samobójstwo poprzez połknięcie ampułki z cyjankiem.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

24 − 14 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany