1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Maria Egipcjanka życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Marii Egipcjanki 

Św. Maria Egipcjanka, nazywana również Marią z Egiptu przyszła na świat ok. 344 r. w Aleksandrii, zmarła ok. 421 r. lub 431 r. na pustyni. Święta kościoła katolickiego, prawosławnego, koptyjskiego i ormiańskiego. Była pustelnicą.

Patronka 

Św. Maria Egipcjanka jest patronką rozpustnic oraz nawróconych grzeszników, którzy pokutują. Dodatkowo, prawosławni uznają ją za opiekunkę opętanych.

Fakty z życia 

Do dzisiaj zachowało się niewiele faktów z życia świętej.

Przyszła na świat w Egipcie, jednak jako dwunastolatka uciekła do Aleksandrii. Porzuciła swoja rodzinę i rozpoczęła swawolne życie. Przez 17 lat żyła w rozpuście, uwodziła mężczyzn, zaspokajała wszystkie swoje żądze. Pewnego dnia, chcąc przeżyć kolejną przygodę, podjęła decyzję, że wyruszy w pielgrzymkę do Jerozolimy. Dołączyła do pielgrzymującej grupy Egipcjan. Nie planowała nawrócenia, chciała jedynie przeżyć niesamowitą podróż. Zamierzała też poznać nowe miejsce - Jerozolimę i tam kontynuować swoje dotychczasowe życie. 

Była zadeklarowaną chrześcijanką, ale nie wiodła pobożnego życia. W dzień uroczystości Znalezienia Krzyża Świętego zapragnęła zobaczyć bazylikę Grobu Świętego. Kilka razy próbowała do niej wejść, ale nieznana jej siła powstrzymywała ją od tego. Kobieta nie mogła przestąpić progu. 

Po kilku próbach, miała w drzwiach zobaczyć postać Matki Bożej. Dzięki temu widzeniu wreszcie zrozumiała, że jej postępowanie i grzeszne życie stanowią barierę. Miała wtedy poczuć żal za wszystkie przewinienia i rozpustne czyny. Kiedy poprzysięgła sobie pokutę, niewidzialna bariera ustąpiła i kobieta przekroczyła próg bazyliki. 

Pod wpływem wewnętrznego nakazu udała się na pustynię nad rzekę Jordan. Tam już pozostała, aby w samotności pokutować. Nie wiadomo jak długo pozostała na pustyni. 

Św. Maria rok przed śmiercią poznała Zozyma, mnicha, który przybył do jej pustelni. To z jego rąk przyjęła swoją pierwszą Komunię Święta. On również pogrzebał ją po śmierci. 

Legenda głosi, że na pustynię zabrała ze sobą jedynie trzy bochenki chleba. 

Jej postać jest często mylona z Marią Magdaleną

Kult

Jest wspominana 1 kwietnia na świecie oraz 2 kwietnia w Polsce. 

Świętą przedstawia się jako pokutnicę, kobietę wychudzoną w podartych szatach. Jej atrybutami są trzy bochenki chleba. Wizerunek świętej chętnie przedstawiali artyści tacy jak: Tintoretto, Ribera, Hans Memling.

Pierwszy kościół pod jej wezwaniem powstał w Rzymie w IX w. Świątynia była wcześniej poświęcona pogańskiemu bogu Portunusowi. Kaplica pod jej wezwaniem powstała również w Bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie. 

Historię świętej opisywali św. Cyryl Aleksandryjski, św. Zozym oraz św. Sofroniusz.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 47 = 49

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Źródło: Oeuvre du Musée Fabre. Autor wizerunku: Jusepe de Ribera