1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Krystyna Pawłowicz życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Krystyny Pawłowicz

Krystyna Pawłowicz przyszła na świat 14 kwietnia 1952 r. w Wojcieszowie. Członkini Trybunału Stanu w latach 2007-2011, posłanka na Sejm VII i VIII kadencji. Od grudnia 2019 r. sędzia Trybunału Stanu. 

Młodość i wykształcenie

W młodości związana była ze sportem. Trenowała kilka dyscyplin lekkoatletycznych, w tym sprint, rzut oszczepem oraz rzut dyskiem. Jednym z największych sportowych sukcesów było zdobycie mistrzostwa Mazowsza w rzucie oszczepem. 

Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Prawa. Dyplom obroniła w 1976 r. Następnie rozpoczęła aplikację sędziowską, którą ukończyła trzy lata później. W młodości była związana z Socjalistycznym Związkiem Studentów Polskich. 

Zdobyła stopień doktora habilitowanego nauk prawnych. Habilitację ukończyła w 2005 r. 

Kariera zawodowa

Po ukończeniu studiów została wykładową. Pracowała również w Zakładzie Prawa Rolnego oraz Zakładzie Administracyjnego Prawa Gospodarczego i Bankowego Instytutu Nauk Administracyjno-Prawnych na WPiA UW. 

Dodatkowo pracowała na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podobnie jak na UW była profesorem nadzwyczajnym, a następnie kierowała Katedrą Publicznego Prawa Gospodarczego. Uczyła również w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce.

Kariera polityczna

Z zaangażowaniem uczestniczyła w obradach Okrągłego Stołu. Była członkiem podzespołu do spraw społecznych. W 1989 r. rozpoczęła swoją karierę polityczną. Początkowo pracowała jako ekspert w Sejmie i Senacie. Doradzała w temacie prac legislacyjnych. 

Kiedy premierem został Jan Olszewski, Pawłowicz pełniła funkcję doradcy prawnyego rządu. 

W 2007 r. dołączyła do Trybunału Stanu. Funkcję tę pełniła przez cztery lata. W tym czasie przez rok zasiadała w radzie nadzorczej Telewizji Polskiej. 

Kariera parlamentarna

Po raz pierwszy w wyborach parlamentarnych wystartowała w 2011 r. Startowała z listy PiSu, ale jako kandydatka niezależna. Start w wyborach okazał się być trafioną decyzją. Pawłowicz zdobyła mandat poselski. W Sejmie zasiadała w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Szybko stała się jedną z najbardziej popularnych i medialnych posłanek. Zasłynęła przede wszystkim ze swoich krytycznych poglądów na związki partnerskie.

Liczne nagany nakładane na nią przez Komisję Etyki Poselskiej, nie wpłynęły na jej reelekcję. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. ponownie zdobyła mandat poselski. Następnym etapem jej politycznej drogi było dołączenie do prezydium PiS. 

Nie zdecydowała się na ponowny start w wyborach w 2019 r. (zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami). W 2019 r. dołączyła, jako sędzia do Trybunału Konstytucyjnego. Była kandydatką Prawa i Sprawiedliwości. 

Była obecna na obradach Trybunału Sprawiedliwości, kiedy ten wydał wyrok o niezgodności obowiązującego prawa aborcyjnego z Polską Konstytucją (22 października 2020 r.)

Publikacje 

Napisała prawie 100 artykułów naukowych, książek i podręczników. Pisała między innymi dla "Rzeczpospolitej", "Życia Gospodarczego", "Naszego Dziennika". 

Życie prywatne

Aktywnie korzysta z mediów społecznościowych, w tym głównie Twittera. Popularność zawdzięcza kontrowersyjnym wypowiedziom. Jest prawnikiem specjalizującym się w prawie gospodarczym. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland license. Autorem zdjęcia jest: Adrian Grycuk.