1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Małgorzata Antiocheńska życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia Św. Małgorzaty Antiocheńskiej

Św. Małgorzata Antiocheńska (znana również jako Maryna) żyła na przełomie III i IV wieku. Zginęła śmiercią męczeńską. Święta kościoła katolickiego i prawosławnego. 

Fakty z życia 

Przyszła na świat w bogatej rodzinie pogańskiej. Jej ojciec miał być kapłanem, matka zmarła, kiedy Małgorzata była jeszcze dzieckiem. Dziewczyna wiarę chrześcijańską poznała dzięki kobiecie, która była jej piastunką. Żyła w czasach cesarza Dioklecjana, a więc w epoce największych prześladowań za wiarę. 

Św. Małgorzata odmówiła poślubienia jednego z rzymskich namiestników. Ponoć namiestnika miała przyciągnąć jej niecodzienna uroda. Święta swoją odmowę wytłumaczyła faktem, że jest oddana Jezusowi Chrystusowi

Decyzja ta kosztowała ją życie. Jej ojciec skazał ją na okrutne i wymyślne tortury. Była biczowana, przypalana i wieszana za włosy. Następnie wtrącono ją do więzienia. Według podań w więzieniu miała mieć widzenie szatana, którego zobaczyła pod postacią smoka. Święta miała w tym widzeniu pokonać szatana (przebiła go krzyżem), przez co w późniejszych latach zasłynęła jako kobieta walcząca ze smokiem. Ścięto ją na początku IV wieku. 

Kult

W kościele katolickim wspominana jest 20 lipca, w prawosławnym 30 lipca. 

Jest przedstawiana jako młoda kobieta, która krzyżem pokonuje smoka. Często na obrazach stoi na zwierzęciu. Przedstawia się ją również w królewskiej koronie z gałązką palmową w ręce. 

Jej kult rozprzestrzenił się w średniowieczu, głównie za sprawą krzyżowców. Św. Małgorzata zalicza się do grona Czternastu Wspomożycieli, który mają wspierać wiernych w wyjątkowo trudnych sytuacja. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

14 + = 24

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej.