1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jacek Majchrowski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Jacka Majchrowskiego

Jacek Majchrowski przyszedł na świat 13 stycznia 1947 r. w Sosnowcu. Polski polityki i samorządowiec. Od 2002 r. pełni funkcję prezydenta Krakowa. Jest profesorem nauk prawnych. Sędzia Trybunału Stanu od 2001 r. 

Dzieciństwo i młodość

Przyszedł na świat w inteligenckiej rodzinie Krystyny i Tadeusza Majchrowskich. Z rodzinnego miasta wyjechał, by studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Dyplom magistra uzyskał w 1970 r. Zdecydował się na kontynuowanie nauki i podjął studia doktoranckie. Na Wydziale Prawa i Administracji zdobył też tytuł profesora. 

Jacek Majchrowski z Uniwersytetem Jagiellońskim był związany do 1993 r. W latach 1980-1986 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Religioznawstwa, a następnie w latach 1987-1993 był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji.

Zaangażowanie polityczne

Jeszcze  w czasie studiów, w 1965 r. dołączył do PZPR. Z członkostwa w partii zrezygnował po wprowadzeniu stanu wojennego

Wziął udział w wyborach w 1989 r. Jako kandydat bezpartyjny zdobył wtedy mandat posła.

Swoją przyszłość, również polityczną, wiązał z Krakowem. Już w 1996 r. objął stanowisko wojewody krakowskiego z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Funkcję tę sprawował przez rok. Dzięki jego inicjatywie groby radzieckich żołnierzy z plant przeniesiono na Cmentarz Rakowicki, podpisano umowę dotyczącą budowy Centrum Kongresowego oraz stworzono Specjalną Strefę Ekonomiczną w mieście. 

W 1999 r. dołączył do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, członkostwa zrzekł się w 2002 r., kiedy to został wybrany na prezydenta Krakowa. 

W 2010 r. dołączył (po zaproszeniu ówczesnego prezydenta) do Narodowej Rady Rozwoju. Jest to ciało doradcze prezydenta RP. 

Prezydent Krakowa

Od 2002 r. prezydent stolicy województwa małopolskiego. W samorządowych wyborach pokonał między innymi ubiegającego się o reelekcję Józefa Lassotę. 

W czasie jego pierwszej kadencji znacząco wzrosła liczba turystów odwiedzających Kraków, zwiększyła się również liczba lotów z małopolskiego lotniska w Balicach. Rozpoczęto kilka inwestycji w infrastrukturę sportową miasta (w tym renowacja stadionu Wisły i Cracovii). 

Znaczący wzrost turystów pociągnął za sobą decyzje o modernizacji nawierzchni Rynku Głównego, ul. Floriańskiej oraz Plant. 

Swoją drugą kadencję Jacek Majchrowski rozpoczął w 2006 r. Wybory wygrał w II turze zdobywając niespełna 60% poparcia. Jego przeciwnikiem był Ryszard Terlecki. 

Kraków nadal prężnie rozwijał się pod względem turystycznym. Wyremontowano Mały Rynek i plac Wszystkich Świętych, otwarto nowy oddział muzeum w podziemiach Rynku Głównego. Wdrożono również wiele rozwiązań komunikacyjnych. 

Kolejne wybory samorządowe odbyły się w 2010 r. Jacek Majchrowski w drugiej turze pokonał Stanisława Kracika. Trzecia kadencja Jacka Majchrowskiego została zapamiętana głównie z inwestycji kulturalnych i sportowych. Otwarto Kraków Arenę, Centrum Kongresowe ICE oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. 

Do rozstrzygnięcia kolejnych wyborów samorządowych w 2014 r. również potrzebna była druga tura. Tym razem Jacek Majchrowski zmierzył się z Markiem Lasotą z PiS. 

W 2018 r. Jacek Majchrowski rozpoczął 5 kadencję swojej prezydentury. W wyborach zmierzył się w II turze z Małgorzatą Wassermann. 

Działalność naukowa

Jacek Majchrowski jest członkiem kilku stowarzyszeń historycznych. Napisał kilkanaście książek o tematyce historycznej. Interesuje się przede wszystkim historią II RP. 

Życie prywatne 

Jacek Majchrowski został odznaczony wieloma nagrodami i orderami, w tym Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w 2011 r. Doktor honoris causa Uniwersytetu w Bordeaux.

Jacek Majchrowski uczestniczył w zakładaniu Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

33 − 29 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic. Autorem zdjęcia jest: Piotr Drabik.